Bardhi i përgjigjet Ramës: Vetëm nëpërmjet testimeve shkëputet zinxhiri i transmetimeve e më pas…(VIDEO)

357
Sigal

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi këmbëngul që vetëm rritja e numrit të testimeve mund të tejkalojë krizën aktuale të shkaktuar nga koronavirusi.

Përmes një video-mesazhi në facebook, Bardhi ka risjellë deklaratat e ish-kryeministrit britanik, Tony Blair, i cili ka këshilluar kryeministrit aktual të Shqipërisë, Bardhi kërkon nga Rama që të mos fshehë mungesën e përgatitjeve dhe të kiteve testuese.

Postimi i plotë i Bardhit:

Edi Rama dëgjoje edhe Toni Blair: “Gjithçka lidhet me rritjen sa më shpejt të numrit të testimeve. Na duhet të dimë se kush e ka sëmundjen apo kush e ka kaluar. Në mënyrë që t’i japim fund bllokimit dhe t’i kthejmë njerëzit në punët e tyre. Të kthejmë pak normalitet në jetët tona të përditshme.”

Edi Rama mos e fshih mungesën e përgatitjeve dhe të kiteve testuese, pas një ekipi mjekësh dhe specialistësh që kanë sakrifikuar edhe shëndetin e tyre duke u infektuar vetë nga virusi.

Koha nuk pret. Nga testimet varet identifikimi i personave të infektuar, shkëputja e zinxhirit të transmetimit e më pas çlirimi i ekonomisë dhe tejkalimi i kësaj krize.

Edi Rama dëgjoje edhe Toni Blair: "Gjithçka lidhet me rritjen sa më shpejt të numrit të testimeve. Na duhet të dimë se kush e ka sëmundjen apo kush e ka kaluar. Në mënyrë që t'i japim fund bllokimit dhe t'i kthejmë njerëzit në punët e tyre. Të kthejmë pak normalitet në jetët tona të përditshme." Edi Rama mos e fshih mungesën e përgatitjeve dhe të kiteve testuese, pas një ekipi mjekësh dhe specialistësh që kanë sakrifikuar edhe shëndetin e tyre duke u infektuar vetë nga virusi. Koha nuk pret. Nga testimet varet identifikimi i personave të infektuar, shkëputja e zinxhirit të transmetimit e më pas clirimi i ekonomisë dhe tejkalimi i kësaj krize.

Gepostet von Gazment Bardhi am Dienstag, 7. April 2020