8 marsi/ Xhixho: Të mobilizohemi që t’i japim grave zërin që kanë humbur

445
Sigal

Nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho, ka bërë një postim në rrjetin social facebook, ku uron të gjitha gratë shqiptare për festën e 8 marsit, në një mënyrë krej ndryshe nga urimet klishe.

Xhixho ka përmenduar masakrat që i kanë bërë grave këto 9 vitet e fundit

Ndër të tjera, ajo shton se grave duhet ti japim zërin që kanë humbur.

Ja postimi i plotë i Xhixhos:

Këtë 8 Mars vendosa të protestoj me një postim…

113 gra të vrara në 9 vitet e fundit
7 gra të masakruara në 2 muajt e parë të 2020.
E dashur shoqëri duhet të mobilizohemi
që t’i japim zë vajzave dhe grave që zërin e kanë humbur.
Postoni një foto ose video në rrjetet sociale
#harramtamblinenanës #harramqumshtinenënës për këdo që vë dorë mbi nje grua.

Kjo fushtë është nisur nga regjisoria Elkjana Gjipali dhe gazetarja Zhaklina Lekatari, vleresim dhe mirënjohje për këtë iniciativë.

Këtë 8 Mars vendosa të protestoj me një postim…113 gra të vrara në 9 vitet e fundit 7 gra të masakruara në 2 muajt e parë të 2020.E dashur shoqëri duhet të mobilizohemi që t'i japim zë vajzave dhe grave që zërin e kanë humbur.Postoni një foto ose video në rrjetet sociale#harramtamblinenanës #harramqumshtinenënës për këdo që vë dorë mbi nje grua.Kjo fushtë është nisur nga regjisoria Elkjana Gjipali dhe gazetarja Zhaklina Lekatari, vleresim dhe mirënjohje për këtë iniciativë.

Gepostet von Erisa Xhixho am Sonntag, 8. März 2020