‘Dritan Ylli Hila, unë i dua jugorët, por ti e bën pis edhe pështymën’

1337
Sigal

Nga Genti Pulti

#troç

Dritan Hila,Nuk e kam zakon te merrem kurre me pjelle maskarenjsh, me pseudo gazetar hajdut pushtetesh, trashigimtar te pjelles se jashteqitjes me te qelbur qe ka nxjerr njerezimi, Komunistat dhe bishtat e tyre…

A i ke treguar shqiptarve se kush ka qene babai yt?

A i ke treguar shqiptarve se cfare ka bere babai yt?

A i ke shpjeguar shqiptarve se kujt i ka sherbyer babai yt?

A i ke thene shqiptarve se ke ka shkaterruar babai yt?

Perpara se te llomotisesh, perpara se te shkruash me mllefin tend ndaj veriorve, me sarkazmen e nje pjelle te keqe, tregoju shqiptarve per oficerin e kunderzbulimit te Enver Hoxhes, per babain tend more krimb pusht-eti, tregoju shqiptarve kush ishte babi yt, Ylli Hila!

Perpara se te leshosh helmin tend te gjarprit, ndaj Veriut, te na besh krahasime te tipit tend, tregoju shqiptarve se si babai yt abuzonte me jete njerezish!

Perpara se te llomotisish me shpirtligesine tende te trashiguar, tregoju shqiptarve historine e inxhnierit korcar, Orgocka, se si babai yt shkaterroi ate me shpifjet shtazarake, per te dhe bashkeshorten nga Polonia!

Tregoju more funderrine e Kombit tim, qe akoma nuk po zgjohen te ju tregojne vendin me soj e sorrollop, more palaco.

Kur t’i tregosh shqiptarve per babain tend se cfare ka bere mbi shqiptaret, per te mbajtur ne kembe regjimit e maskarenjve te Enver Hoxhes, me pas pyeti ata edhe veten nese ke fetyre te besh krahasime, te besh historine e te dalish ne median qe ste shoh dot dhe ste kam ndjekur kurre, sepse e di qe je pjelle vrasesi!

Po more po, une qe po te shkruaj jam nga Veriu, nga ai qytet qe pjellat si puna yte e urreni me shpirtin tuaj te zi, se ne nuk mund te jemi shembelltyra yte!

Kemi more hallet e kusuret tona, por nuk jetojme ne luksin e jetes, me gjakun e tjetrit!

Po more po, une jam nga VERIU more maskara qe llomotit, more pjelle shtazarake e qelbur e Kombi tim.

E dua more shqiptarin nga Jugu, nga Cameria, nga Kosova, nga Maqedonia, nga Mali i Zi.

E dua more shqiptarin musliman, katolik, ortodoks, e cdo besim tjeter qe te kete.

E dua shqiptarin qe nga Dukagjini e ne Konispol.

Po nuk dua more pjella si puna yte, Dritan Ylli Hila, qe si shushunja hidheni ne urrejtjen tuaj sapo shihni gjak, e kenaqeni per te vazhduar perversitetin e jetes ku jetoni brenda ketij Kombi!

Po more po, une jam verior qe po te shkruaj, por nuk te peshtyje ne surrat po te pashe ne rruget e Tiranes, ku je transferuar me urdher Partie, bazuar mbi krimet e babait tend, nuk te peshtyje mos ke frike, se me dhimbset peshtyma ime po ra mbi surratin tend!

Po more po une nuk te peshtyje, por kam e do kem neveri sa here te te shoh.

Mut i jati, mut i biri, mut ai qe polli te ane….

Kaq,