Prof. Klodi Stralla: Minishengen nën udhëheqjen e Serbisë dhe ëndrra e saj për të dalë në Adriatik

133
Eshte e veshtire qe ne nje hapesire Fb-ku te sintetizosh me pak fjale permbajtjen e Marreveshjes te djeshme midis Kosoves dhe Serbise; megjithate nga sa lexuam literalisht dhe kuptuam mes rreshtash dy fjale edhe mund te guxojme t’i themi:
Per mua Marreveshja ishte nje reklame paraelektorale per kandidatin presidencial te nentorit – Donald Trump, nga diplomacia ruse, preferuese ndaj tij, per ta paraqitur ate si nje moderator te suksesshem zgjidhjesh pa lufte te krizave rajonale qe lengojne prej dhjetevjecaresh, sic eshte edhe ajo arabo-izraelite.
Njekohesisht marreveshja I sherben edhe imazhit te Izraelit si nje shtet vizionar, tolerant e jo paragjykues ndaj botes muslimane, nje rast I vecante I te ciles u paraqit edhe Kosova.
Me marreveshjen e djeshme u noterizua edhe sendertimi I Jugosllavise te trete, permes Minishengenit ballkanik qe do te dominohet nga Serbia, tashme me endren e realizuar njeqindvjecare te daljes ne detin Adriatik.
Kosova ndonse formalisht do te konsiderohet shtet, sovraniteti I saj cungohet rende ne Ujman dhe nga Kisha serbe.
Mbase gaboj por, mes rreshtash, nuhas qe Washintoni do ta lejoje Ramen te marre edhe nje mandat te trete, si kerkese garantuese e kerkuar nga Serbia per implementimin e marreveshjes.
Fatkeqesisht keshtu ndodh kur ne takime te tilla madhore nderkombetare, shqiptaret shkojne te percare, te paperfaqesuar, me mangesi te theksuara profesionale e me doza te larta servilizmi, shume ndryshe nga pala tjeter qe ka mbi nje shekull diplomaci aktive dhe te mirestudiuar.
32
Commenti: 16
Mi piace

 

Commenta
Condividi