Në 11 shtator, terroristët goditën Kullat e New Yorkut, por jo madhështinë e Amerikës

70
Sigal

Sulmi terrorist i 11 Shtatorit, të vitit 2001 padyshim që, përbën një nga ngjarjet më tronditëse,  jo vetëm për Amerikën, por edhe për demokracinë dhe humanizmin që u godit barbarisht nga njerëz të pashpirt.  Kjo datë do të qëndrojë e pashlyer në kujtesën e brezave të sotëm dhe atyre që do të vijnë për faktin  se, terroristët  me sulmet që ndërmorën kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës kërkuan të mposhtin  simbolin e demokracisë botërore. Rrëmbimi i avionëve dhe kthimi i tyre në kamikazë tregoi se, shpirtligësia e këtyre njerëzve nuk njeh kufij. Mijëra njerëz të pafajshëm humbën jetën, por miliona njerëz  u solidarizuan me Amerikën. Mbarë kombi shqiptar e përjetoi në mënyrë dramatike dhe tregoi solidaritet të menjëhershëm me SHBA-të, aleatin dhe mikun e Shqipërisë dhe çështjes shqiptare. Terrorizmi i kishte bërë gabim llogaritë, pasi Amerika dhe shpirti amerikan është i pamposhtur. Bashkë me Amerikën u solidarizua mbarë bota e qytetëruar dhe laku i terroristëve dhe qarqeve që e mbështesnin po ngushtohej dita- ditës. Ish- Presidenti Xhorxh  Bush, menjëherë pas ngjarjes vuri gishtin mbi kryeterroristin  Bin Laden,  i cili ishte përgjegjës për këtë fatkeqësi, e cila lëndoi zemrat amerikane, por kurrsesi nuk mund të mposhte demokracinë dhe fuqinë amerikane. “Do ta kërkojmë në çdo skutë dhe do ta nxjerrim nga shpella, ku është strukur  gjallë ose vdekur”, deklaroi Presidenti Bush në fjalimin përpara rrënojave të Kullave Binjake. Terroristët planifikuan dhe sulmuan dhe goditën Kullat madhështore të Nju Jorkut, por ata nuk e mposhtën dot simbolin amerikan. Kishte ardhur koha që terrorizmit, terroristëve me në krye sadistin Bin Laden dhe vendeve që i përkrahnin dhe i sponsorizonin ata, të viheshin përpara drejtësisë. Më 29 prill 2011, Presidenti Obama urdhëroi forcat speciale për neutralizimin e Bin Laden-it, ekzekutimi i të cilit u bë më 2 Maji 2011. Nisma e SHBA-ve për luftë pa kompromise kundër terrorizmit tregoi se, Amerika kishte të drejtë. Vendi ynë u bashkua në nismën kundër terrorizmit dhe vazhdon të kontribuojë edhe sot me misionet paqeruajtëse në shumë vende të botës, përkrah ushtrisë amerikane dhe aleatëve që duan paqen dhe lirinë.  Ngjarjet e 11 Shtatorit treguan se, me terrorizmin dhe terroristët nuk ka kompromis dhe se ndaj tyre duhet luftuar me vendosmëri deri në zhdukjen e çdo qelize terroriste. Lufta mbi terrorizmin tregoi se, drejtësia  triumfoi dhe  nuk i fali ata që morën mijëra jetë njerëzish të pafajshëm. Sakrificat amerikane dhe paqja që ajo po vendos në çdo cep të globit, duke përfshirë edhe “pranverën arabe” tregoi lufta ndaj terrorizmit do jetë e gjatë, e vështirë, por ndaj saj nuk ka kthim prapa. Dalja në skenë në muajt e fundit të grupeve terroriste ISIS, si dhe masakrat që këta terroristë po bëjnë në emër zotit tregojnë se, rreziku ndaj lirisë dhe demokracisë është evident. Qeveria shqiptare iu bashkua nismës amerikane dhe  kombeve të qytetëruara, duke dërguar armatime në Irak në kuadrin e luftës kundër  terrorizmit, në mënyrë që 11 Shtatorët e 2011 të mos përsëriten më, jo vetëm në Amerikë, por kudo në botë. Ndaj dhe në këtë ditë homazhi, urimi ynë më i sinqertë është:Zoti e bekoftë Amerikën!