Svjetlana Alilujeva armikja e parë e komunizmit, brenda shtëpisë së Stalinit

539
Sigal

Svjetlana, vajza e vetme e ish-diktatorit sovjetik u lind në Bashkimin Sovjetik jetoi në Indi dhe vdiq në SHBA

 Svjetlana Alilujeva Stalin, vajza e vetme e diktatorit Jozef  Stalin, e njohur nga militantët sovjetikë, edhe si “vajza bukëshkalë”, apo  “tradhtarja e komunizmit”, është lindur në 28 shkurt, 1926 dhe ka vdekur  në moshën 85- vjeçare, më 29 nëntor, 2011 në Wisconsin të, SHBA-ve, krejtësisht e panjohur dhe në një varfëri ekstreme. Pas arratisjes në SHBA, tradhtarja e komunizmit dhe bija e diktatorit më të madh të pasluftës së Dytë Botërore, Svjetlana Alilujeva, ose Lana Peters, u lind në Bashkimin Sovjetik, jetoi në disa shtete të botës dhe vdiq në shtetin e “Uiskonsit”, nga shkaqe natyrore.

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf