FOTO/ ‘Udha drejt ferrit!’, ja ku ndodhet rruga më e rrezikshme në botë

438
Rruga më e rrezikshme në botë, një udhë që duket se të con drejt ferrit, ku kanë humbur jetën dhjetëra udhëtare vitet e fundit, ndodhet në Turqi.

Sipas një organizate që hulumton rrugët më të rrezikshme në botë, rruga “D915 Bayburt” e ka renditur në vendin e parë.

Kjo rrugë është 50 kilometra e gjatë dhe ka 29 kthesa shumë të rrezikshme.

Rruga, që ishte ndërtuar nga ushtarët rus më 1916-ën.

Ajo është aq rrezikshme sa në disa kthesa është shumë e vështirë të kthehesh për shkak se nuk ka anësore dhe mund të biesh nga një lartësi marramendëse.
Sigal