Sali Leka:Si e denoncoi Mihal Luarasi, në hetuesi Todi Lubonjën dhe Fadil Paçramin për të shpëtuar veten e tij

744
Sigal

Flet Sali Leka: Dhimbja ime kur kujtoj dyzetë vjetorin e Plenumit që varrosi letërsinë dhe artin kombëtar

 Nuk harrohet 26 qershori i vitit 1973, dita kur u zhvillua Plenumi i IV, i Byrosë Politike të Enver Hoxhës dhe Ramis Alisë”, deklaron për “Telegraf”, shkrimtari Sali Leka, i cili ka kaluar disa vite në qelitë e burgjeve… Sipas tij, Plenumi u vërsul me tërbim kundra shkrimtarëve dhe artistëve, por edhe kundër këngëtarëve, me në krye Todi Lubonjën dhe Fadil Paçramin, dy shkrimtarë  të dalluar, të merituar me vizion dhe diapazon të gjerë kulturor dhe artistik”.

 Cilat janë lidhjet tuaja me letërsinë?

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf