Arjan Beqari:Përplasjet me Kadri Hazbiun e Beqir Ballukun për kundragazet, akuzat për sabotim dhe letra që më shpëtoi nga burgu

711
Sigal

INTERVISTA/ Flet ish-ushtaraku Arjan Beqari: Ankthi i Gjeneralëve, Arif Hasko, Hito Çako, Rrahman Përllaku, Sotir Filto, Halim Rramohito pas pushkatimit të Dumes e Ballukut

Nga shkolla “Skënderbej” së bashku me 3 shokë në vitin 1950 na nisën për studime në ish- BS”. Kështu e nis rrëfimin e tij, për gazetën “Telegraf”,  ish- ushtaraku i mbrojtjes kundërajrore Arjan Beqari, i cili nënvizon, se më pas gjatë studimeve në Kiev, filluan mësimet në uçilishten e Ndërlidhjes. “Këtu në vitin e tretë të studimeve gjetëm edhe 12 shqiptarë të tjerë dhe ata ish -skënderbegas, por të ardhur qysh në vitin 1945, pas luftës, si ish- partizanë. E mbarova shkollën në vitin 1953 duke u diplomuar komandant toge ndërlidhje dhe u vlerësova shkëlqyeshëm duke marrë dhe gradën n/toger në Shqipëri”, vijon ai.

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf