Vodhën 3 mln euro bizhuteri në vilën e Ronaldos në Ibiza, si ra në pranga banda e ‘skifterëve’ shqiptarë. Orët e futbollistit u gjetën të fshehura në…

109
Sigal

Policia Kombëtare spanjolle ka shkatërruar një organizatë kriminale që merrej me grabitje të vilave luksoze, mes tyre dhe shtëpia e futbollistit të njohur, Ronaldo.

Tashmë pas hekurave janë vënë 7 persona, pjesë e një rrjeti kriminal me origjinë shqiptare, të cilët dyshohet se sapo kishin kryer një grabitje në vilën e Ronaldos në Ibiza-s, ku qëndronte Marco Verratti, në të cilën ata vodhën ora luksoze dhe bizhuteri në vlerë rreth tre milionë euro. Në momentin e arrestimit të dy prej anëtarëve të organizatës, sendet e vjedhura u gjetën në makinat që ata merrnin me qira. Tre grabitje janë kryer në provincën e Malaga-s dhe në ishullin Balearik të Ibizës, ku janë gjetur prova që i lidhin me 15 sulme të tjera ndaj shtëpive luksoze në provincat e Alicante, Malaga dhe Murcia.

Hetimi filloi në fund të vitit 2021, kur u zbuluan disa vjedhje brenda vilave luksoze të banuara në Costa del Sol, Murcia dhe Ibiza gjatë natës së Vitit të Ri.

Hetimet e para të agjentëve i çuan ata të zbulonin se rrjeti kriminal ishte i organizuar dhe strukturuar në mënyrë perfekte, me bazën e tij në Shqipëri nga ku ata udhëtuan drejt vendit tonë për kohën e nevojshme për të kryer sulmet ndaj banesave të përzgjedhura.

Në këtë pikë të hetimit, agjentët mundën të përcaktojnë se banda zgjidhte shtëpitë e biznesmenëve të mëdhenj apo njerëzve të famshëm për të kryer sulmet në banesat ku ishin vendosur në zona ekskluzive. Ata kanë mundur të zbulojnë gjithashtu se para kryerjes së grabitjeve kanë bërë vizita në vila për të zbuluar masat e sigurisë që kishin shtëpitë, si dhe kushtet e hyrjes në këto godina. Gjatë grabitjeve, të cilat dikur nisnin me vijëzimin e mureve rrethuese të shtëpive, hajdutët shqiptarë përdornin elemente maskimi për t’u fshehur dhe pajisje të sofistikuara transmetimi për të komunikuar mes pjesëmarrësve në veprimet kriminale.

Hetimet lokalizuan një çift të martuar që jetonte në Malaga, të cilët kishin lidhje të forta me anëtarë të organizatës kriminale dhe që kryenin të gjitha detyrat logjistike që u nevojiteshin për të kryer sulmet, duke siguruar automjete, para, strehim dhe gjenin shtëpitë që do binin pre e grabitjeve.

Në një moment të caktuar të hetimit, agjentët zbuluan se përgjegjësit e organizatës vizituan qytetet Malaga, Barcelona dhe Ibiza në të njëjtën ditë, gjë që i bëri ata të dyshonin se mund të kryhej një tjetër ‘goditje’. Pasi mësuan më 28 qershor se anëtarët e rrjetit kriminal mund të udhëtonin me traget nga ishulli Ibizan për në komunën Malaga të Denias, në port u vendos një pajisje vëzhgimi dhe gjatë kësaj kohe agjentët mësuan se sapo ishte kryer një grabitje në një vilë luksoze e një futbollisti të njohur në të cilën kishin vjedhur bizhuteri dhe ora me vlerë rreth tre milionë euro.

Orë luksoze në ndarjen e airbag-it
Sapo zbuluan praninë e të dyshuarve, agjentët përgjuan automjetin dhe dy anëtarë të dyshuar të organizatës, ndërsa lokalizuan në ndarjen e airbag-it të pasagjerëve disa nga orët luksoze të vjedhura në grabitjen që me sa duket ishte kryer në Ibiza. Mënyra e fshehjes që kishin përdorur për të fshehur pjesën tjetër të orëve dhe stolive të vjedhura bëri që të ndërhynte Grupi Operativ i Ndërhyrjeve Teknike për gjetjen e tyre, duke lokalizuar sendet e vjedhura në ndarje të ndryshme të fshehura të mjetit.

Pas arrestimit të këtyre dy anëtarëve të rrjetit kriminal, agjentët lokalizuan pesë anëtarët e tjerë të organizatës në provincën e Malaga-s. Pasi u arrestuan, u kryen dy kontrolle shtëpish në komunat Malaga të Valle-Niza dhe Chilches, si dhe një tjetër në Ibiza, gjatë të cilave u konfiskuan efekte që dyshohet se lejuan të arrestuarit të inkriminoheshin në 15 sulme të tjera ndaj shtëpive luksoze – nëntë në provinca e Malaga-s, katër në komunat Murcian dhe dy në qytetet Alicante të Pilar de la Horadada dhe Torremolinos.