Turqi-Greqi tjetër incident/ Anija turke përplas anijen luftarake greke me mision të NATO-s

520
Episod i ri në Egje. Anija tregtare turke “Karmate” është përplasur me anijen luftarake greke “Armatolos”, që kryen mision të NATO-s për refugjatët dhe emigrantët e paligjshëm.
Me deklaratë zyrtare, drejtoria ushtarake e Marinës Greke ka informuar për episodin duke theksuar se pas incidentit, anija turke u largua menjëherë drejt Turqisë, raporton gazetarja jonë në Greqi, Ira Londo.

Sigal

incidenti 1

Episodi konsiderohet serioz pasi këto ditë u krye vizita zyrtare e kryeministrit Cipras në ishullin Mitilini, afër zonës detare të incidentit.

incidenti 4

incidenti 2