Trafikonin emigrantë të paligjshëm, midis të arrestuarve edhe shqiptarë

144

Policia kufitare në Italinë veriperëndimore arrestoi 10 persona që dyshohet se morën emigrantë pa dokumente nga Italia në Francë të paktën 16 herë.

Trafikantët e dyshuar u arrestuan nga policia në qytetin italian Ventimiglia afër kufirit francez më 13 shkurt.

Të dyshuarit janë kryesisht shtetas algjerian dhe tunizian, si dhe një grua shqiptare dhe një francez, thanë hetuesit. Tre prej të ndaluarve ishin tashmë nën arrest shtëpiak, shkruajnë mediat e huaja.

Ata u arrestuan si pjesë e të ashtuquajturës operacion Sciarun (Charon në arabisht) kundër trafikimit të migrantëve. Policia është ende në kërkim të dy të dyshuarve që janë në arrati. Të gjithë të dyshuarit përballen me akuza të ndihmës dhe forcimit të imigracionit të paligjshëm, thanë burimet hetimore.

Më shumë arrestime në vitin 2019

Zyrtari i policisë kufitare Martino Santacroce tha se trafikantët e dyshuar shpesh ndërrojnë makina në mënyrë që të mos zbulohen nga policia. Santacroce tha se policia kufitare ka kryer 193 arrestime në 2019 (23 më shumë se në 2018), përfshirë 62 për imigrim të paligjshëm dhe 14 si pjesë e operacioneve ndërkufitare me Francën.

Një total prej 13 339 oficerësh policie dhe 5 889 patrulla u vendosën në kufirin midis Italisë dhe Francës në vitin 2019 dhe 93 operacione të përbashkëta u kryen me zyrtarë francezë të sigurisë, sipas zyrtarëve të policisë. Një total prej 287 migrantësh të pa dokumentuar u morën përsëri në Francë, pasi kishin kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme. tha Santacroce. Në 2018, ky numër ishte vetëm 201.