Së shpejti nis lundrimin, publikohen pamjet e jahtit luksoz të Jeff Bezos me vlerë 500 milionë dollarë

89
Sigal

Jeff Bezos duket se do të nisë lundrimin e super-jahtit të tij. Themeluesi dhe ish-CEO i Amazon raportohet se është pronar i një jahti sekret, me përmasa të mëdha që tani ka dalë në dritën e diellit në mënyrë që të gjithë ta adhurojnë. Faqja autoevolution publikoi një seri fotografish këtë javë të Projektit Y721 siç shihet në një kantier detar në qytetin Zwijndrecht në Holandën perëndimore. Anija 127 metra e gjatë, me tre shtylla, me një çmim mbi 500 milionë dollarë, po projektohet nga ndërtuesi holandez Oceanco.

Jahti thuhet se është nisur për në Alblasserdam, një qytet tjetër në Holandë, ku do të bëhet një rregullim përfundimtar, tha autoevolution. Oceanco nuk ka konfirmuar se anija është për Bezos, pavarësisht lajmeve të përhapura. Gazetari Brad Stone postoi në Twitter një post në lidhje me jahtin sekret. Në librin e tij për Bezos të quajtur “Amazon Unbound”, Stone tha se kalimi në botën e pronësisë së jahteve luksoze paralajmëron “transformimin e Bezos nga një teknolog i çuditshëm në një megabiliarder global”.

Evening Standard raportoi më parë se detajet po mbahen të fshehta dhe se jahti i Bezos mund të modelohet sipas Perlës së Zezë të Oceanco “një nga jahtet me vela më të mëdha dhe më ekologjike në botë”, sipas faqes së internetit të kompanisë. Faqja thotë se velat prej 2877 metrash katrorë të jahtit mund të vendosen në vetëm shtatë minuta dhe mund të arrijnë shpejtësinë maksimale të lundrimit prej 30 nyjesh.

Dorëzimi është planifikuar për në vitin 2022 pasi anija të përfundojë provat detare. Y721 – ose sido që Bezos ta quajë, do të marrë titullin e jahtit më të madh me vela në botë. Octopus, super-jahti më i lartë që dikur i përkiste Paul Allen, bashkëthemeluesit dhe miliarderit të ndjerë të Microsoft-it, iu shit këtë verë një blerësi të paidentifikuar për një çmim të pazbuluar. Ai u rendit në vitin 2019, 325 milionë dollarë pothuajse një vit pasi Allen vdiq në moshën 65-vjeçare. Çmimi i ra më pas në 278 milionë dollarë, raportoi Bloomberg.