Polexit: 3 arsye pse Polonia do të largohet nga BE dhe 3 të tjerat pse nuk do të ndodhë

69

Kërcënimi i fundit polak për të vënë veton në buxhetin e BE ka ndezur një diskutim në lidhje me të ardhmen e vendit në Bashkimin Europian.

Në fillim të këtij muaji, qeveria polake u bashkua me Hungarinë në bllokimin e buxhetit të BE-së me 1.8 trilionë euro dhe fondin e rimëkëmbjes pandemike sepse përfshin një mekanizëm që lidh paratë e bllokut me funksionimin e shtetit ligjor.

Kjo e ka shtyrë opozitën të paralajmërojë se Polonia është në rrugën e duhur për të lënë BE – një i ashtuquajtur Polexit. Shqetësimi i tyre është që retorika qeveritare që konsideron BE-në si një forcë e huaj dhe jomiqësore do të përfundojë të njollosë Bashkimin dhe përfundimisht të krijojë vrull për t’u larguar – siç ndodhi me Britaninë e Madhe.

“Qeveria nuk ka mandatin për të na nxjerrë nga Bashkimi pa pyetur kombin”, tha Tomasz Grodzki, kryetari i Senatit të kontrolluar nga opozita, në një fjalim kombëtar të Premten në mbrëmje. Ka një ton gjithnjë e më anti-Bruksel nga ministrat dhe politikanët e vjetër që i përkasin koalicionit qeverisës të djathtë të udhëhequr nga partia nacionaliste Ligji dhe Drejtësia (PiS) si dhe aleatët e tyre të medias.Javën e kaluar, e përjavshmja e krahut të djathtë Do Rzeczy – e cila shpesh shërben si zëdhënës i qeverisë – botoi një kopertinë: “Ne duhet t’i themi BE: Mjaft. Polexit – ne kemi të drejtë të flasim për të”.

Polexit: 3 arsye pse Polonia do të largohet nga BE dhe 3 të tjerat pse

Pavarësisht retorikës, qeveria këmbëngul se nuk ka ndërmend të largohet nga BE, por thjesht dëshiron që ajo të jetë e vërtetë ndaj qëllimit të saj origjinal – një grupim i lirshëm i shteteve kombëtare dhe jo një projekt federalist liberal.

“Ne i themi një‘ Po ‘me zë të lartë Bashkimit Evropian dhe i themi një “Jo” me zë të lartë mekanizmave shtypës”, tha Kryeministri Mateusz Morawiecki.

Në të njëjtën kohë, është e qartë se demokracia jo liberale e Polonisë dhe fjalët e forta të politikanëve të saj kryesorë për gjithçka, nga sundimi i ligjit te aborti dhe të drejtat LGBTQI, e bëjnë vendin një përshtatje gjithnjë e më të vështirë me pjesën tjetër të BE-së.

Janë disa arsye pse Polonia mund të përfundojë jashtë bllokut dhe disa pse nuk do të ndodhë:

A duhet të largohet?

1. Vlerat e Polonisë nuk janë në sinkron me shumë vende të tjera të BE-së.

Kur politikanët e PiS shpjegojnë pse vunë veton në marrëveshjen e buxhetit, ata rrallë përdorin terma si “para” ose “fonde”. Në vend të kësaj, ata tentojnë t’i referohen ideologjisë, sovranitetit dhe civilizimit.

“Dakordësia për kushtet e sundimit të ligjit në buxhet do të ishte një “humbje e sovranitetit për vendin tonë”, tha udhëheqësi i PiS, Jaroslaw Kaczywski.

Kjo nënvizon natyrën e vërtetë të luftës midis Brukselit dhe Varshavës – ka të bëjë më pak me politikën dhe më shumë me vlerat.

Politikanët e koalicionit PiS tentojnë ta pikturojnë BE-në si një projekt ultra-të majtë të udhëhequr nga ideologë me mendje të paqartë, ose si një front për të rritur kontrollin e Gjermanisë mbi bllokun.

“Gjermania nuk mund të na japë leksione për sundimin e ligjit. Gjermania nuk ka paguar as 1 € për përvojat e këqija të saj të mëparshme të sundimit të ligjit në Poloni”, tha eurodeputeti i PiS Patryk Jaki, duke iu referuar okupimit të Polonisë nga Gjermania gjatë luftës.

Nuk ka rëndësi nëse diskutimi ka të bëjë me sundimin e ligjit, qëllimet e klimës, abortin ose mbrojtjen e të drejtave LGBTQI – shumë politikanë të PiS e shohin atë si BE që imponon vlera “perëndimore” ose “liberale” në Poloninë konservatore dhe të krishterë.

Qeveria kohët e fundit madje kundërshtoi një plan të barazisë gjinore për politikën e jashtme të BE dhe strategjinë e inteligjencës artificiale të bllokut sepse ato përfshinin fjalën “gjini”.

Komponenti i vlerave e bën të vështirë për Varshavën dhe Brukselin të gjejnë gjuhë të përbashkët për politikat. “Ne jemi në anën e djathtë të historisë dhe ata që duan të heqin sovranitetin tonë bazuar në tekat e tyre po shkojnë drejt një rënieje”, tha Kaczy?ski në një intervistë të fundit.

Polexit: 3 arsye pse Polonia do të largohet nga BE dhe 3 të tjerat pse

2. Ka ndjenja në rritje anti-BE midis disa mbështetësve të qeverisë.

Zyrtarët e Polonisë nuk duket se i pëlqejnë shumë BE-në dhe institucionet dhe zyrtarët e saj – pse do të dëshironin të qëndronin?

Morawiecki bëri një fjalim të fundit në parlamentin polak duke mbrojtur veton buxhetore në të cilën ai e krahasoi bllokun me ish-regjimin komunist të Polonisë, të sulmuar kundër “vendimeve arbitrare” nga “Eurokratët” dhe “oligarkia Evropiane”.

Të Premten, Ministri i Arsimit Przemys?aw Czarnek hodhi poshtë pasi Parlamenti Evropian ndëshkoi Poloninë për shtrëngimin e rregullave të abortit. “Në Evropë, ne kemi arritur një nivel më të keq se Bashkimi Sovjetik dhe komunizmi”, i tha ai televizionit polak.

Në të njëjtën kohë, zyrtarët e nivelit të lartë theksojnë se ata nuk janë tifozë të Polexit.

“Polexit është absolutisht absurde. Asnjë grup i rëndësishëm politik… nuk ka formuluar kurrë një kërkesë të tillë”, tha Zbigniew Rau, Ministri i Punëve të Jashtme të Polonisë.

Por partitë e opozitës këmbëngulin që ndërsa tërheqja nga blloku mund të mos jetë në agjendën e menjëhershme të PiS, veprimet e saj mund të çojnë në atë rezultat. “Është koha të lëshojmë alarmin”, shkroi në Twitter Ma?gorzata Kidawa-B?o?ska, një deputete e opozitës. “Ajo që ndodhi në Mbretërinë e Bashkuar po vijon këtu. Ne duhet ta ndalojmë atë”.

Lufta e buxhetit të BE po nxit gjithashtu një raund sulmesh ndaj BE nga politikanë të nivelit më të ulët. Janusz Kowalski, zv / ministri i pasurive të shtetit, postoi së fundmi në Twitter: “anëtarësimi në BE është një nga mjetet për të arritur qëllimin që është madhështia e Polonisë dhe asnjëherë anasjelltas”. Ai gjithashtu shkroi në Twitter se rrjedha e madhe e fondeve strukturore të BE-së që ndihmuan në modernizimin e Polonisë zbehet në parëndësi kur krahasohet me fitimet që investitorët perëndimorë nxjerrin nga Polonia.

3. Të qenit në BE mund të mos jetë në interesin afatgjatë të Kaczy?ski.

Në fund të fundit vendimi për të ardhmen e Polonisë në BE ka të ngjarë të merret nga Kaczy?ski, i cili është sundimtari de facto i Polonisë. Dhe për 71-vjeçarin Kaczy?ski, BE nuk është thelbësore në vizionin e tij për rindërtimin e Polonisë nga themeli. Ai synon të shkëpusë vendin nga vitet e reformës që datojnë që nga fundi i komunizmit në 1989 – një periudhë që ai e karakterizon si të mbushur me korrupsion dhe marrëdhënie të brendshme.

Që ai projekt të ketë sukses, PiS duhet të forcojë kontrollin e tij në gjykata, media dhe institucione të tjera dhe të ndërtojë kuadrot dhe elitat e veta besnike. Qeveria tashmë ka thënë se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga ndryshimet e mëtejshme ligjore që kanë acaruar marrëdhëniet me Brukselin.

Njerëz si Ministri i Arsimit, Czarnek janë përgjegjës për formimin e sistemit shkollor për të kthyer njerëz me vlera tradicionale dhe patriotike – diçka që mund ta shtyjë vendin edhe më tej nga rrjedha e përgjithshme e BE.

Polexit: 3 arsye pse Polonia do të largohet nga BE dhe 3 të tjerat pse

Apo duhet të qëndrojë?

1. BE është jashtëzakonisht popullore në mesin e polakëve. Ndryshe nga qeveria e tyre, polakët janë ndër kombet më entuziastë të euros në bllok. Në referendumin e pranimit 2003, 74 për qind e votuesve mbështetën anëtarësimin në BE dhe ata që atëherë janë bërë edhe më pro-BE.

Kjo nuk është shumë për t’u habitur: Polakët kanë përfituar shumë nga përfitimet e tregut të vetëm dhe fondet e BE-së. Që nga viti 2004 Polonia ka marrë 127 miliardë euro neto, më shumë se çdo vend tjetër anëtar. Këto para e kanë transformuar Poloninë, duke paguar për rrugë, ura, shkolla, impiante të ujërave të zeza dhe fusha futbolli. Që nga viti 2004, më shumë se 2 milion polakë kanë përfituar nga liria e lëvizjes për të punuar jashtë vendit.

Sipas vlerësimeve të qeverisë, Polonia do të merrte 139 miliardë euro në fonde dhe afërsisht 34 miliardë euro në kredi nga buxheti i ardhshëm dhe Mekanizmi i Riparimit që bllokohen aktualisht nga qeveritë Polake dhe Hungareze.

Kërcënimi i vetos nuk i ka ndryshuar ato ndjenja: 81 për qind do të votonin për të qëndruar në BE nëse do të kishte një referendum, sipas një sondazhi të ri të opinionit. Një sondazh tjetër zbulon se 73 për qind e Polakëve mbështesin idenë e lidhjes së sundimit të ligjit me buxhetin.

2. Largimi do të hidhte në erë ekonominë

Negociatat për Brexit po dëshmojnë se sa e vështirë është të shkëputësh ekonominë e një vendi anëtar nga pjesa tjetër e tregut të vetëm të BE-së. Në rastin e Polonisë, një copëzim i tillë jo vetëm që do të ishte më i vështirë sesa për Britaninë e Madhe – ka shumë të ngjarë të ishte katastrofik.

Kompanitë polake eksportojnë dhe importojnë kryesisht brenda tregut të vetëm të BE – në 2018, pothuajse 80 për qind e eksporteve shkuan në BE dhe 58 për qind e importeve polake erdhën nga tregu i brendshëm i BE. Ekonomia në lulëzim e vendit ka thithur nivele masive të investimeve të huaja të cilat e kanë kthyer Poloninë në një nga punëtoritë industriale të BE-së.

Fondet e BE-së dhe pjesëmarrja në tregun e vetëm kanë kontribuar jashtëzakonisht në rritjen e pasurisë mes polakëve: të ardhurat e tyre për frymë u rritën nga 45 për qind e mesatares së BE-së në 2004 në 70 për qind në 2017, sipas Eurostat – rezultati më i mirë në 1.000 të Polonisë- historia e vitit.

Ndërsa Britania e Madhe është ekonomia e gjashtë më e madhe në botë, Polonia është e 22-ta dhe shumë më e varur nga lidhjet e saj me pjesën tjetër të BE-së. Tërheqja nga BE dhe vendosja e barrierave tarifore dhe tregtare do ta çonin ekonominë në një zbrazëtirë.

3. Polonia ka përvoja të këqija me të qenit vetëm në botë.

Polonia po kalon periudhën më të sigurt dhe më të begatë në të paktën katër shekuj. Lidhjet e saj me NATO dhe BE e kanë hequr atë nga sfera e Kremlinit të ndikimit – por kjo mund të ndryshojë nëse Polonia kthehet në statusin e të qenurit vetëm në realitetet e ashpra politike të Evropës Qendrore.

Gjatë presidencës së Donald Trump, nacionalistët në Varshavë kërkuan një kauzë të përbashkët me ata në Uashington. Por Joe Biden nuk ndan përbuzjen e Trump për BE. Ky është një problem për Britaninë e Madhe, dhe do të ishte një problem edhe më i madh për një Poloni anti-BE.

Zyrtarët polakë kanë theksuar shpesh rëndësinë e aleancave të tjera rajonale si Grupi i Vishegradit: të Polonisë, Sllovakisë, Hungarisë dhe Republikës Çeke, ose Iniciativa e Tre Deteve – që synojnë lidhjen e vendeve midis deteve Baltike, Adriatikut dhe Detit të Zi. Por të gjitha ato vende janë gjithashtu anëtare të BE-së, kështu që është e vështirë të imagjinohet se ata do t’i japin përparësi marrëdhënies së tyre me Varshavën para Brukselit.