Ndërtesa të shkatërruara nga tërmeti, dhe shtatë viktima në Kroaci

174
Sigal

Shikoni si duket Petrinja këtë mëngjes. Midis shtatë të vrarëve ishin dy oficerë policie.

Të paktën shtatë persona kanë humbur jetën si pasojë e tërmetit shkatërrues me magnitude 6.3 që goditi Kroacinë mesditën e së martës.

Megjithatë, të dhënat mbeten paraprake pasi nuk përjashtohet që viktima të tjera të zbulohen në orët në vijim.

Mes atyre që humbën jetën është edhe një vajzë 12-vjeçare në Petrinja, një djalë 20-vjeçar, një i moshuar dhe një babë e bir, nga e njëjta shtëpi në Majske Poljane afër Glinës.

Të dhënat i konfirmoi Zv/kryetari i Komunës së Glina Branka Bakšić Mitić për Index. Më vonë u konfirmua se një burrë kishte ndërruar jetë në Majske Poljane.

Pas shtatë orësh kërkimesh, u gjet edhe trupi i një burri që mbeti nën rrënojat e një kishe në ŽaŽina.

Të paktën gjashtë persona u plagosën rëndë dhe 20 u plagosën lehtë, njoftoi Ministria e Brendshme.

Kroacia u godit të martën në orën 12.19 nga një tërmet me magnitutë 6.3 të shkallës Rihter me epiqendër pesë kilometra në jugperëndim të Petrinja në një thellësi prej 11.5 kilometra.