Meksikë/ Vriten dy kandidatë për kryebashkiak në të njejtin qytet

16
Sigal

Persona të armatosur kanë vrarë dy kandidatë aspirantë për të qenë kryebashkiak i të njëjtit qytet meksikan, thanë autoritetet të martën, duke nënvizuar rreziqet e kandidimit për postin në vendin e rrënuar nga dhuna në Amerikën Latine.

Politikanët meksikanë, veçanërisht në nivelin lokal, shpesh bien viktimë e gjakderdhjes që lidhet me korrupsionin dhe tregtinë e narkotikëve miliarda dollarësh. Sulmet zakonisht rriten në prag të zgjedhjeve — dhe këtë vit nuk bën përjashtim.

Të hënën, dy kandidatë për kryebashkiak u vranë në të njëjtën ditë në Maravatio në shtetin perëndimor të Michoacan, një nga rajonet më të dhunshme të Meksikës. Miguel Angel Reyes Zavala, i cili aspironte të ishte kandidati i partisë Morena të Presidentit Andres Manuel Lopez Obrador, u qëllua për vdekje në automjetin e tij jashtë klinikës ku punonte, tha zyra e prokurorit të shtetit.

Sipas dëshmive të mbledhura nga hetuesit, dy vrasës me vrasës hapën zjarr përpara se të iknin me makinë. Orë më vonë, Armando Perez Luna, i cili shpresonte të përfaqësonte Partinë e Veprimit Kombëtar (PAN) të opozitës, u gjet i vdekur në një makinë me plagë me armë zjarri, tha zyra e prokurorit.

PAN dënoi “vrasjet frikacake” të politikanëve dhe tha se kishte “paralajmëruar muaj më parë” për nevojën për të rritur sigurinë në rajon.

Që nga qershori i kaluar, më shumë se 30 njerëz janë vrarë në dhunën e lidhur me zgjedhjet në Meksikë, nga të cilët 16 ishin kandidatë aspirantë, sipas firmës kërkimore Laboratorio Electoral. Meksika ka regjistruar më shumë se 420,000 vrasje që nga fillimi i një operacioni të diskutueshëm ushtarak kundër drogës në vitin 2006, shumica e të cilave fajësohen për luftimet midis kriminelëve, sipas shifrave zyrtare.

Vendi do të mbajë zgjedhjet presidenciale, legjislative dhe lokale më 2 qershor.