“Ishte i hutuar, po fliste në telefon”/ Vrasja në sheshxhirim, ngrihet akuza për aktorin Alec Baldwin

101
Sigal

Alec Baldwin ishte në telefon gjatë incidentit me armë zjarri në sheshxhirim ku ai qëlloi për vdekje një kineaste, thanë prokurorët, pasi ata e akuzuan atë për vrasje të pavullnetshme.

Zyra e Prokurorit të Qarkut të Santa Fe akuzoi aktorin për “shumë raste të akteve jashtëzakonisht të pamatura”.

Halyna Hutchins vdiq në xhirimet e “Rust” në New Mexico pasi Baldwin dyshohet se ka qëlluar me një armë mbështetëse.

Armatori i filmit gjithashtu është akuzuar për vrasje të pavullnetshme.

Dokumentet e publikuara të martën që detajojnë akuzat – të shpallura fillimisht më 19 janar – portretizojnë një grup kaotik me një qasje të pamatur ndaj sigurisë së armëve.

Baldwin ishte “i hutuar” duke folur me anëtarët e familjes në telefonin e tij celular gjatë trajnimit se si të përdornin armën mbështetëse, shkroi Robert Shilling, një hetues special për zyrën e prokurorit të qarkut, në një deklaratë për shkakun e mundshëm të paraqitur me akuzat për vrasje.

Nëse Baldwin do të kishte kryer kontrolle të detyrueshme sigurie me armaturën Hannah Gutierrez-Reed dhe nuk do ta drejtonte armën nga Hutchins, “tragjedia nuk do të kishte ndodhur”, argumentoi Shilling.

“Ky devijim i pamatur nga standardet e njohura dhe praktika dhe protokolli shkaktoi drejtpërdrejt të shtënat fatale”, tha ai.

“Baldwin e dinte se rregulli i parë i sigurisë së armëve është që të mos drejtoni kurrë armën drejt dikujt që nuk keni ndërmend ta qëlloni”, shtoi Shilling.

Dokumenti përshkruan të paktën një duzinë “veprime ose mosveprime të pakujdesisë” që çuan në të shtënat.

Nëse shpallen fajtorë, Baldwin dhe zonja Gutierrez-Reed mund të përballen me deri në 18 muaj burg dhe një gjobë prej 5,000 dollarë (4,050 £). Ata do të gjykohen nga një juri, sipas prokurorëve.

Zonja Hutchins vdiq në spital pasi u qëllua në gjoks nga një armë mbështetëse që dyshohet se u shkrep nga zoti Baldwin gjatë provave në Bonanza Creek Ranch pranë Santa Fe.

Baldwin ka mohuar më parë përgjegjësinë për të shtënat. Por fotot dhe videot nga të shtënat në Rust përshkruajnë të kundërtën sipas prokurorëve.

Përveç kësaj, zyrtarët e FBI-së zbuluan se arma nuk mund të shkrepej pa e tërhequr këmbëzën, sipas një raporti që agjencia i dërgoi Zyrës së Sherifit të Qarkut Santa Fe.

Aktori i 30 Rock ka ngritur një padi kundër zonjës Gutierrez-Reed dhe njerëzve të tjerë të përfshirë në film, duke pretenduar se ata nuk e kontrolluan me kujdes armën.

Një hetim fillestar mbi incidentin zbuloi se kishte “një shkallë të neglizhencës” dhe prodhuesit u gjobitën me më shumë se 136,000 dollarë nga Departamenti i Mjedisit në Nju Meksiko për moszbatimin e protokolleve të sigurisë.