Eurodeputeti hungarez që u kap në orgji meshkujsh / Orban e quajti akt ‘të pambrojtshëm’ dhe ‘të papajtueshëm me vlerat tradicionale’

103

Kryeministri hungarez Viktor Orban e ka përshkruar sjelljen e eurodeputetit Jozsef Szajer – i kapur në një orgji homoseksuale në Bruksel – si “të papajtueshëm me vlerat tona”, pasi Szajer dha dorëheqjen nga partia konservatore e Orbanit, Fidesz. Szajer dha dorëheqjen nga posti i tij të Dielën, dy ditë pasi policia në Bruksel bastisi një orgji të përbërë prej meshkujsh, për thyerjen e rregullave të bllokimit dhe gjeti që edhe deputeti europian ishte pjesë e 25 burrave. Ai lëshoi një ndjesë të Martën, duke e quajtur “hapin e tij të gabuar” “rreptësisht personal”.

Szajer pastaj u largua plotësisht nga Fidesz, i tha të mërkurën gazetarit hungarez Magyar Nemzet kreu i partisë Viktor Orban.

“Veprimet e mikut tonë deputet, Jozsef Szajer, janë të papajtueshme me vlerat e familjes tonë politike,” i tha Orban gazetës. “Ne nuk do ta harrojmë dhe as nuk do ta hedhim poshtë punën e tij tridhjetë vjeçare, por vepra e tij është e papranueshme dhe e pambrojtshme.”

Fidesz është një parti e krahut të djathtë dhe krenohet me përkushtimin e saj ndaj vlerave të krishtera dhe familjare. Homoseksualiteti nuk është i jashtëligjshëm në Hungari, por martesa e të njëjtit seks është e ndaluar. Vetë Szajer ndihmoi në hartimin e kushtetutës së re të Hungarisë në 2011, e cila përcaktonte qartë martesën si midis një burri dhe një gruaje. Një ndryshim i prezantuar muajin e kaluar siguroi që vetëm çiftet e drejtpërdrejta mund të birësonin fëmijë.

Sipas një sondazhi të vitit 2019, më pak se gjysma e popullsisë së Hungarisë mendon se homoseksualiteti “duhet të pranohet nga shoqëria”. Qëndrime të ngjashme ekzistojnë ndaj imigracionit dhe Orban ka llogaritur në votat e këtyre konservatorëve socialë për të qëndruar në pushtet që nga viti 2010, dhe më herët, midis 1998 dhe 2002.

Si i tillë, skandali “i bandës së homoseksualëve” u mbajt në mediat perëndimore si një shembull i hipokrizisë së supozuar të krahut të djathtë të Hungarisë. Brenda Hungarisë, Fidesz është përpjekur të minimizojë historinë. Partia lëshoi një deklaratë duke e quajtur dorëheqjen e tij si eurodeputet “vendimin e vetëm të duhur”, ndërsa Ministri i Drejtësisë Judit Varga u tha gazetarëve se pas dorëheqjes, “të gjithë pjesa tjetër është çështje e tij personale”.