Diskutimet për krizën e emigrantëve do të mbahen në anijen ushtarake

356
Nga zyra e shtypit e Samitit të Triestes mësohet se takimi trepalësh mes Kancelares gjermane Merkel, Presidentit francez Macron e kryeministrit italian Paolo Gentiloni do të zhvillohet në ora 15:00 në bordin e anijes ushtarake Palinuro e ankoruar në Molon Audace të Triestes.

Në qendër të këtij takimi pritet të jetë çështja e krizës së emigrantëve me të cilën përballen çdo ditë brigjet italiane.

Rreth orës 15:50 do të ketë një konferencë të përbashkët shtypi.

Samiti i Triestes do të nisë me ceremoninë inauguruese që pritet të zhvillohet në sheshin Unità d’Italia rreth orës 16:30.

Më pas krerët e shteteve e të qeverive të 13 vendeve pjesëmarrëse do të mbildhen në Pallatin e Qeverisë së Trieste ku do të nisin dhe punimet e këtij Samiti.


Sigal