Bennett: Gazetari i Al-Jazeera ndoshta është vrarë nga luftëtarët palestinezë

151
Sigal

Gazetarja e Al-Jazeera, Shirin Abu Akleh, “ndoshta” u vra nga zjarri nga pala palestineze, jo nga pala izraelite, tha kryeministri izraelit Naftali Bennett.

“Bazuar në informacionin që kemi mbledhur, duket se palestinezët e armatosur që hapën zjarr pa dallim janë përgjegjës për vdekjen fatkeqe të gazetarit”, tha Bennett në një deklaratë.

Më herët, Al-Jazeera fajësoi Izraelin për vdekjen e gazetarit të saj, i cili u vra ndërsa raportonte për sulmin izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Shirin Abu Akleh, një gazetare e njohur palestineze, u qëllua dhe vdiq pak më pas.

Një tjetër gazetar palestinez që punonte për gazetën Al Quds me bazë në Jerusalem u plagos, por gjendja e tij është e qëndrueshme.

Një video e incidentit tregon Abu Akleh të veshur me një jelek mbrojtës blu, ku shkruhet qartë “SHPYTIMI”.

Ushtria izraelite më herët njoftoi se forcat e saj u goditën nga zjarri i fortë dhe eksploziv gjatë operacionit në Jenin dhe se ata iu përgjigjën zjarrit.

Forcat izraelite kanë hyrë pothuajse çdo ditë në Bregun Perëndimor të pushtuar në javët e fundit pas një serie sulmesh vdekjeprurëse në Izrael.