Avioni MH17, Moska akuzon: Kiev e përfshirë në tragjedi

267
epa06894830 Ukrainians lay flowers at the Dutch embassy in commemoration of the MH17 victims in Kiev, Ukraine, 17 July 2018. All 298 passengers died when Malaysia Airlines' Boeing 777 plane flight MH17 was shot down over eastern Ukraine on route from Amsterdam to Kuala Lumpur, on 17 July 2014. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Video e konsideruar si ‘provë’ e përfshirjes së Rusisë nga hetuesit ndërkombëtare në rrëzimin e avionit MH17, në qiellin ukrainas është e ‘falsifikuar’.

Lajmin e bëri të ditur Ministri i Mbrojtjes ruse në një konferencë për shtyp, në të cilën prezantoi hetimet e bëra nga ekspertët e tij për materialin.

Moska ndër të tjera ka publikuar të dhëna që tregojnë se si raketat Buk, të identifikuara në hetim, i janë dorëzuar Ukrainës në 1986 dhe ‘kurrë nuk janë raportuar në Rusi’, pas ndarjes së Bashkimit Sovjetik.

Avioni i pasagjerëve MH17 i rrëzuar në Ukrainë në vitin 2014 u qëllua nga një raketë.

Avioni bënte udhëtimin Amsterdam-Kuala Lumpur dhe u rrëzua më 17 korrik 2014 në lindje të Ukrainës, 40 kilometra larg kufirit me Rusinë dhe në këtë fatkeqësi humbën jetën 298 persona.