Temperatura të acarta! Me çfarë do përballemi këtë dimër?

298
Sigal

Kohët e fundit temperaturat janë ulur dhe janë shoqëruar me rreshje shiu. Parashikimet e motit flasin për nje ulje akoma më të madhe të temeraturave, minimalja do të arrije 4 gradë në veri. Në Alpe dhe Apenine bora ka nisur dhe do të vazhdojë. Pas dy javësh hyn ora diellore dhe këtij moti do i shtohet edhe errësira.

Vjeshta nuk do të mbyllet me shi, ajo do të na dhurojë ende ditë të bukura madje për disa zona dimri do të nisë i ngrohtë. Në pjesën e dytë të dimrit do të ketë valë shumë të ftohta ndikuar nga ujërat e oqeanit Paqësor dhe Vorbulla Polare. Në Itali do të ketë shumë turbulencë atlantike, të cilat do të sjellin shumë shira.

Për dimrin 2020-2021, Dhjetori do të jetë i butë e me reshje ndërsa Janari dhe Shkurti do të jenë me masa të ftohta ajri, dhe ndoshta me rreshje bore. Temperaturat do të ulen nën mesataren dhe poshtë zeros.