Ballina Aktualitet Presidenti Meta poston foton nga Kalabria: Në fshatin e kambanave që kumbojnë...

Presidenti Meta poston foton nga Kalabria: Në fshatin e kambanave që kumbojnë në arbërisht dhe që vështrimin e ka gjithmonë nga Mëmëdheu

147
Sigal

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka vizituar një tjetër fshat arbëresh gjatë qëndrimit të tij në zonën e Kalabrisë. Meta ka postuar një foto selfie nga Pallagorio, fshatin e kambanave siç thotë ai që kumbojnë në arbërisht, teksa poston dhe vargjet e një kënge arbëreshe.

Në Pallagorio, fshatin e kambanave që kumbojnë në arbërisht dhe që vështrimin e ka gjithmonë nga Mëmëdheu, Shqipëria.
‘Kumbor’e sheite
Këndò për ghith jetën
Lavdat’e Shën Mërisë

E lark e lark nka ajò an’e detit
Me ghuhen’e tonë të bukurë
Falna Arbërinë
Thuaji
Se Puherizve i ka hjè t’e duan
Si drita e sivet
Atë mëmë të vietr딑”, shkruan Meta.

  • foto galeri