“Ngrin” Shqipëria, ngrica në të gjithë territorin, në Korçë -12°C

57
Sigal

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se moti për ditën e martë parashikohet me diell dhe me ulje temperaturash nën minus në të gjithë territorin e vendit.

Parashikohen vranësira të pakta kalimtare në relievet malore, ndërsa mjegull e dendur do të jetë prezent nëpër lugina në orët e mëngjesit deri në orët e para të ditës.
Gjithashtu, parashikohen ngrica të forta në akset rrugore në relievet malore dhe ato kodrinore.

Era do të fryjë, me drejtim verilindje -veriperëndim 1-12m/sek dhe përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore deri në 15-18m/s, duke u pasuar nga valëzim i forcës 2 deri 4 ballë kryesisht në Jon.

Temperaturat parashikohen:

QYTETET Temperaturat në °C

Shkodër -4/7 diell

Kukës -5/5 diell

Lezhë -2/7 diell

Dibër -9/2 diell

Durrës -2/7 diell

Tiranë -3/8 diell

Elbasan -5/7 diell

Berat -6/10 diell

Vlorë -1/10 diell

Korçë -12/-1 diell

Gjirokastër -6/7 diell

Sarandë -2/11 diell.