Ja përse duhet ta konsumoni vajin e peshkut

466
Vaji i peshkut ndihmon për të luftuar kancerin e prostatës. Kështu thuhet në një studim të ri.

Shkencëtarët kanë zbuluar një mekanizëm te acidi yndyror omega-3, i cili parandalon rritjen dhe përhapjen e qelizave kancerogjene.

Por ky studim i ri është në kundërshtim me një studim të vitit 2013, i cili thekson se omega-3 shton shanset për kancerin e prostatës.

Studimi i ri është kryer nga Universiteti i Shtetit të Uashingtonit.

Më herët është arritur në përfundimin se omega-3 ka efekte antidiabetike, por edhe është i dobishëm ndaj shumë sëmundjeve tjera.
Sigal