Gabimet më të zakonshme që bëjmë kur përdorim kremin mbrojtës

192
Sigal

Dermatologët kanë renditur disa nga gabimet më të zakonshme që njerëzit bëjnë kur përdorin kremin kundër diellit, të cilat duhet të shmangen. Ju aplikoni kremin vetëm kur e dini që po dilni jashtë

“Kremrat kundër diellit duhet të jenë pjesë e rutinës tonë ditore 365 ditë në vit. Gabimi i parë që njerëzit bëjnë është të aplikojnë kremin vetëm kur e dinë se do të kalojnë ca kohë jashtë ose në plazh,” tha Cheryl Gustafson, shefi i dermatologut në Universitetin Emory dhe një zëdhënës i Shoqatës së Kancerit të Lëkurës.

Rrezet e diellit vijnë në kontakt me lëkurën tonë edhe në situata të tjera, për shembull kur ngasni një makinë ose uleni pranë një dritareje, kështu që edhe atëherë është e nevojshme të vendosni një krem ​​për tu mbrojtur.

Për ta bërë kremin kundër diellit një pjesë të rutinës suaj ditore, Gustafson ju këshillon të filloni të përdorni locione për fytyrën dhe trupin që përmbajnë një faktor të caktuar mbrojtës.

Nuk aplikoni krem ​​të mjaftueshëm

Gustafson tregon se një sasi e mjaftueshme e kremit kundër diellit është afërsisht e njëjtë me një top golfi.

Një sasi e tillë është e mjaftueshme për të gjithë trupin.

Sidoqoftë, hulumtimet tregojnë se shumica e njerëzve përdorin vetëm 25 deri 50 për qind të kësaj shume.

Përdorni locion të skaduar

Para se të vendosni locion ose krem ​​kundër diellit, kontrolloni datën e skadimit.

Kremrat e skaduar nuk do t’ju mbrojnë sa duhet sepse kimikatet që ato përmbajnë inaktivizohen pas një kohe.

Kremi kundër diellit është efektiv për rreth tre vjet nëse ruhet siç duhet.

Përdorni llak për mbrojtjen nga dielli

Edhe pse duket më praktike, spërkatja mund të mos jetë opsioni më i mirë.

Raportet e Konsumatorëve ekspertët e sigurisë janë të shqetësuar për efektet anësore të mundshme pas thithjes së grimcave të llakut, veçanërisht tek fëmijët.

Ata ju këshillojnë që së pari të spërkatni spërkatjen në dorën tuaj dhe më pas ta fërkoni në trup.

Ju kapërceni disa vende të caktuara

Nuk mjafton të aplikoni kremin vetëm në duar, këmbë, gjoks dhe shpinë.

Dr Gustafson deklaron se kremi duhet të aplikohet gjithashtu në veshë, kokë, buzë dhe këmbë për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të kancerit të lëkurës, sipas The Healthy.

Mund të përdorni edhe një balsam për buzët me një faktor mbrojtës, dhe duhet ta aplikoni çdo 90 minuta deri në dy orë.

Vendosni kremin pasi të keni hyrë në pishinë / det

Do të ishte më mirë të aplikoni kremin ndërsa jeni ende në shtëpi sepse në këtë mënyrë lëkura juaj ka kohë të mjaftueshme për të thithur kremin.

Kjo është thelbësore për kremin për t’ju mbrojtur nga rrezatimi UV.

Vendosni kremin vetëm në mëngjes

Dermatologët këshillojnë që të aplikoni kremin çdo dy orë kur të ekspozoheni në diell, dhe jo vetëm në mëngjes.