Emrat/ Kush janë shqiptarët e arrestuar për trafik droge në Bolonja

629
Sigal

Mediat italiane kanë publikuar detaje në lidhje me mega-operacionin antidrogë të zhvilluar në Itali, që përfundoi me gjithsej 17 arrestime për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Në pranga kanë rënë shqiptarë dhe italianë.

Sipas asaj që shkruajnë mediat e vendit fqinj, ndër të tjera janë prangosur edhe 3 shoferë, italianë nga Brindizi të dyshuar si bashkëpunëtorë. Policia italiane kreu arrestimet e 3 shtetasve italianë Antonio Massaro nga Brindisi (banor i Bolonjës) Saverio Palma 45 vjeç dhe Vincenzo Vindice 33 vjeç. Droga ishte sjellë nga Shqipëria dhe si destinacion final kishte Emilia Romanjan. Hetimi ka filluar në vitin 2016, atëherë kur u prangos një maroken nën akuzën e trafikut të drogës. Ai u kap me hashash, kokainë dhe marihuanë.

Marokeni tha përpara karabinierëve se e kishte mrrë drogën te disa shqiptarë. Pas hetimeve, policia zbuloi një grup kriminal që merrej me trafik të lëndëve narkotike. Qendra e destinacionit të lëndës narkotike ishte Emilia, por kishte edhe shpërndarje në qendra të tilla si Puglia, Umbria dhe Toscana. Grupi komunikonte me anë të kodeve. Transporti i drogës për në Bolonja bëhej nga shqiptarë dhe disa italianë vendas. Në Marzano të Bolonjës, u kapën 5 kg marihuanë, kokainë dhe ketaminë. Grupi dyshohet se kryente aktivitetin prej kohësh.

DETAJE TË MEGA-OPERACIONIT:

35 persona janë të dyshuar

17 të arrestuar, nga të cilët 16 janë në paraburgim dhe njëri në “arrest shtëpie”. Nga këta, 9 janë italianë, 7 shqiptarë dhe 1 nigerian.

23 të arrestuar në flagrancë

Janë kapur 1517 kg marijuanë, 114 kg hashash, 2 kg kokainë.

TË ARRESTUAR:

Ilirjan ALIAJ, i njohur si Ilir, i lindur në Shqipëri më 22.12.1981;

Lisver BINAJ, r, i njohur si Tomy ose Tommy, i lindur në Shqipëri më 15.07.1983;

Giuseppe CANTELMO lindur në Foggia më 17.10.1976;

Pasqualino CANTELMO lindur në Sarno (Sa) më 06.11.1974;

Vittorio Romano CRAPULLI lindur në Stigliano (Mt) më 02.23.1968

Mavis EZEWELE i quajtur Tommy, i lindur në Nigeri më 02.02.1980;

Amiando GIORNTAMI i njohur si “Aaaa”, i lindur në Shqipëri më 03.07.1992;

Lavdërim LAMAJ i quajtur “tullaci”, i lindur në Shqipëri më 09.05.1981;

Antonio MARZANO i quajtur kalabrezi i lindur në Crotone më 10/16/1966;

Gregorio MARZANO, njohur si “kalabrezi” i lindur në Crotone më 01.01.1968;

Antonio MASSARO lindur në Brindisi më 18.10.1955

Saverio PALMA lindur në Grottaglie (Ta) më 09.11.1973;

Ranko Claudio PAVAN i njohur si Uorrior, i lindur në Bologna më 22.03.1976

Armand SALLJA njohur si Daniele, e lindur në Shqipëri më 25.05.1992;

Lorens TOTAJ lindur në Shqipëri më 04.05.1985;

Vincenzo VINDICE lindur në Brindisi më 28.09.1985; në arrest shtëpie

Dashamir KANAPARI lindur në Shqipëri më 25.05.1982;