Elbasani vatër infektimesh/ Ja sa mësues janë testuar pozitiv

73

Elbasani është një ndër qytetet që ka një numër të lartë të infektuarish nga COIVID-19, në këtë valë të dytë të pandemisë.

Në vetëm 24 orët e fundit u testuan pozitivë 44 qytetarë, nga të cilët 6 janë mësues dhe 7 nxënës.

Burimet bëjnë me dije se në Elbasan në sistemin arsimor janë aktiv me COVID-19, 37 mësues, ndërsa në 48 orët e fundit janë negativizuar 7 arsimtarë.

Numri total i të prekurve në sistemin arsimor që nga nisja e procesit mësimor është 77 të infektuar.

Gjendja në 24 orët e fundit

Në të gjithë vendin  në 24 orët e fundit janë shënuar pozitivë 644 persona, ndërsa humbën jetën tetë persona.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 365 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 17.031 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 461 pacientë, 19 në terapi intensive, 7 pacientë janë të intubuar.