Ndeshja e madhe do të zhvillohet në Moskë të dielën në mbrëmje me Kroacinë që për herë të parë shkojnë në finale të një Botërori, ndërsa francezët për herë të tretë.

FIFA ka lajmëruar sot që Pitana do të ndaj drejtësinë në këtë ndeshje, i ndihmuar nga asistentët hernan Maidana dhe Juan Belatti, me holandezin Bjorn Kuipers që do të jetë gjyqtar i katërt.

43 vjeçari ka drejtuar katër ndeshje në këtë Botëror, përfshirë ndeshjen hapëse të Rusisë ku e mundi 5-0 Arabinë Saudite, ndeshjen Kroaci-Danimarkë te 1/8 e finales dhe Francë-Uruguai në çerekfinale, ndeshje që përfundojë më rezultat 2-0.