Interi ka nënshkruar zyrtarisht me Sime Vrsaljko nga Atletico Madrid në formulën e huazimit me një mundësi për ta blerë.

Marrëveshja u konfirmua nga Inter të mërkurën mbrëma, me klubin që thuhet se ka paguar 6.5 milion euro për të huazuar Vrsaljko dhe duke rënë dakord për një blerje prej 17.5 milion euro për verën e ardhshme.

Kroati gjithashtu kuptohet se është angazhuar për një kontratë katërvjeçare nëse qëndrimi i tij në San Siro bëhet i përhershëm.

26-vjeçari ka luajtur më parë për Genoa dhe Sassuolo në Serie A, përpara se të shkojë në Atletico në verën e vitit 2016. Lëndimet dhe prania e Juanfran e kufizuan, duke luajtur vetëm 54 ndeshje në dy sezone me “Los Colchoneros”.

Ai gjithashtu luajti një rol kyç në drejtimin e Kroacisë në finalen e Kupës së Botës, ku ata u mposhtën nga Franca. Vrsaljko bëhet kështu nënshkrimi i shtatë i Interit për sezonin e ri dhe mund të pasohet nga mesfushori i Bayern Munchen, Arturo Vidal.