Federer kualifikohet në gjysmëfinale, zvicerani fitore historike në Wimbledon

137

Roger Federer është kualifikuar në gjysmëfinale të Wimbledonit pasi mposhti japonezin, Kei Nishikori.

Tetë herë fituesi i këtij turneu prestigjioz fitoi tre sete nga 6-1,6-4,6-4 dhe humbi setin e parë 6-4.

Ky triumf ishte edhe fitorja e 100 e zviceranit në Wimbledon duke vendosur rekord të ri. Në gjysmëfinale Federer do të takohet me fituesin e duelit Rafael Nadal – Sam Querry.

Embedded video

Wimbledon