Si të lehtësoni dhimbjet e kokës që shfaqen si pasojë e të ftohtit dimëror

204

SHKENCËTARËT AMERIKANË/ Trajtim i ri mjekësor. Ja mënyrat sesi oksigjeni i pastër zbut dhimbjet e forta të kokës

Në rastet më të vështira, përveç dhimbjeve të kokës mund të paraqiten edhe dhimbje në vesh dhe në qafe. Hunda e bllokuar, dhimbje në pjesën e ballit dhe të fytyrës, përqendrim i dobët, temperatura e ngritur, plogështi, kollë – të gjitha këto janë simptome të pakëndshme të sinuseve. Shërimi i tyre zakonisht bëhet përmes antibiotikëve, por me të madhe ndihmon edhe marrja e vitaminave A, E, zinkut dhe selinos, si dhe supa me mish të pulës, e cila zgjidh problemin e hundës së bllokuar.

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf