Vasili: Amerika e Trump është sërish Amerika e madhe, që udheheq aksionin botëror të vendosjes së paqes dhe rendit demokratik

276
Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili reagon për sulmet amerikane në Siri, duke mbështetur aleatët perëndimorë. Në një postim në facebook, Vasili shkruan se Trump po bën Amerikën e Madhe, e cila udhëheq aksionin botëror për vendosjen e paqes.
STATUSI I PLOTË: 
Amerika e Trump eshte tashme serish Amerika e madhe, qe vepron dhe qe udheheq aksionin boteror te vendosjes se paqes dhe rendit demokratik kudo ne bote.
Aksioni ne Siri reflekton shume me gjere dhe politika e jashtme amerikane dha nje mesazh shume te forte shprese per popujt e shtypur dhe nje mesazh asgjesues per diktatoret e te gjitha llojeve qe nga ata te eger e gjakatare e deri tek ata qesharake, qe enderrojne tek autokracite qe pjellin varferi.
Ndaj proamerikanizmi shqiptar si veper e popullit tone eshte nje vlere, qe duhet te lartesohet dhe kushdo nga politika shqiptare qe shfaq te kunderten e qe voton kunder Amerikes duhet refuzuar rrepte dhe pa kompromis.