Ja 174 rilindasit e rinj që i bashkohen Asamblesë së PS

403
Partia Socialiste ka mbyllur në një kohë të shpejtë procesin e numërimit të fletëve të votimit të 1500 delegatëve të Kongresit për anëtarët e rinj të Asamblesë së kësaj force politike. Dje në mesditë sekretari organizativ, Blendi Klosi lexoi emrat e fituesve. Nga lista bie në sy fakti se kanë fituar të gjithë drejtorët e rëndësishëm dhe zv. ministrat e Qeverisë. Mbyllje të një procesi transparent, me debat që çon në rezultate dhe në shtimin e radhëve të partisë, e ka cilësuar sekretari organizativ Blendi Klosi finalizimin e Kongresit të PS-së, një ditë më parë, teksa numëroi listën me anëtarët e rinj. “Rreth 1500 delegatë Kongresi nga të gjitha qarqet e vendit, votuan për përfaqësuesit e çdo qarku për anëtarë asambleje në Partinë Socialiste, mbi kritere të përcaktuara nga Asambleja Kombëtare e mbledhur në prag të Kongresit te partisë. U zbatuan me korrektësi kriteret e vendosura. Procesi i votimit të anëtareve të Asamblesë, ishte vijimi i një numri të madh të proceseve zgjedhore në të gjitha organizatat socialiste. Mijëra procese zgjedhore në të gjithë vendin të anëtarësisë socialiste, përmes transparencës e garës së hapur flasin jo vetëm për transformimin rrënjësor dhe të thellë të kësaj force politike, por konfirmojnë gjithashtu se Partia Socialiste është dhe do të mbetet, forca politike më demokratike në vend”, tha Klosi. Sipas tij, Kongresi votoi statutin e ri që garanton të drejtën e pjesëmarrjes aktive të barabartë e transparente dhe që do të mirëpritet nga e gjithë partia. “Kongresi i Partisë Socialiste, miratoi gjithashtu Statutin e ri të Partisë, që garanton për të gjithë të drejtën e pjesëmarrjes aktive, të barabartë dhe me transparencë të plotë në çdo vendimmarrje, në forcën më të madhe politike në vend”, u shpreh Klosi.
Ja emrat e rinj, të anëtarëve të Asamblesë Kombëtare
I. SHKODËR
1. Violeta Staka
2. Agim Shima
3. Kujtim Prroni
4. Xheni Halili
5. Majlinda Lacaj
6. Nertila Bajrami
7. Sabrije Çela
8. Adriatik Cekaj
9. Mark Zhuri
10. Marash Kolaj
11. Franka Toplana
II. KUKËS
1. Elmira Braha
2. Bukurie Hoxha
3. Astrit Cengu
4. Ylber Duraku
5. Gjerovica Cakraj
6. Flamur Thaqi
III. LEZHË
1. Merjeme Delishi
2. Nevila Lika
3. Simonela Florini
4. Eduard Ndreca
5. Eraldo Smaçi
6. Marie Biba
7. Aleksandër Dodaj
8. Frederik Përdoçi
9. Kristo Martinaj
IV. DIBËR
1. Muharrem Rama
2. Arben Keshi
3. Alma Selami
4. Festime Mjeshtri
5. Rina Hasmeta
6. Adhurim Lika
7. Flamur Meta
8. Valbona Kola
9. Suzana Pasha
10. Qazim Gjoni
V. DURRËS
1. Anila Kapedani
2. Natasha Paço
3. Jolanda Mustafaraj
4. Roland Xhelilaj
5. Ardian Çela
6. Afrim Bakaj
7. Shpresa Domi
8. Indrit Buka
9. Gjon Bardhi
10. Besa Heta
VI. FIER
1. Nevila Doko
2. Evis Sema
3. Fatbardha Merkaj
4. Luiza Strati
5. Baftjar Zeqaj
6. Ervin Bushi
7. Xhevit Bushaj
8. Andjus Olldashi
9. Themion Mile
10. Elida Gjermeni
11. Lindita Buxheli
12. Eriselda Safa
13. Gentjan Nushi
14. Afrim Dedej
15. Artur Çobani
16. Ana Nako
17. Avdi Snalla
18. Llazar Vodo
19. Artan Velçani
20. Klarita Semanjaku
21. Afrim Plaka
22. Ermira Buzi
23. Nevila Voshtina
24. Nexhmi Sulaj
VII. BERAT
1. Valbona Zylyftari
2. Arisa Toska
3. Fadil Nasufi
4. Pelivan Sina
5. Sybi Shehu
6. Eglantina Gjika
7. Fatlli Adilaj
8. Lorena Kordha
9. Luljeta Xhaja
10. Fatos Hasanaj
VIII. ELBASAN
1. Arben Kamami
2. Bukurosh Stafa
3. Klevis Xhoxhi
4. Hektor Çiftja
5. Desantila Tahiraj
6. Etleva Mezini
7. Afërdita Dervishi
8. Lorenc Tosku
9. Kadri Kyçyky
10. Mirela Muçaj
11. Endri Pepa
12. Alketa Bici
13. Dritan Bici
14. Brixhilda Biçaku
15. Rrapush Tola
16. Nuri Belba
17. Rina Bogdani
IX. KORÇË
1. Ana Verushi
2. Erjon Nexhipi
3. Irena Kallço
4. Petrika Tollkuçi
5. Anxhela Taho
6. Erjon Thëngjilli
7. Elona Katiraj
8. Genti Berberi
9. Florenc Tabaku
10. Jona Vina
11. Pranvera Begolli
12. Gerta Nallbati
13. Genti Lakollari
14. Astrit Agastra
15. Luiza Cipo
16. Jorgji Qirjazi
X. GJIROKASTËR
1. Ismail Zeko
2. Shpëtim Novi
3. Argjiro Muho
4. Dino Selimi
5. Matilda Çela
6. Taulant Rama
7. Anxhela Hoxha
8. Dhimitër Toli
9. Adelina Jahollari
10. Dhimitraq Zoto
XI. VLORË
1. Alma Bakiu
2. Anila Hitaj
3. Frosina Londo
4. Laura Ferhati
5. Nertila Selamaj
6. Anduel Tahiraj
7. Koço Kokëdhima
8. Shkëlqim Sinanaj
9. Ted Nasto
10. Katina Nelaj
11. Ardit Xhafaj
12. Margarita Gjini
13. Jonida Abduli
14. Kasriot Shkrepa
15. Ilda Boçi
16. Sotir Davella
17. Altier Xhaferri
XII. TIRANË
1. Alketa Hila
2. Blerina Doracaj
3. Ogerta Manastirliu
4. Violeta Sinoimeri
5. Gerta Lubonja
6. Kozeta Fino
7. Elisa Spiropali
8. Klotilda Ferhati
9. Anila Shehu
10. Mirvjena Xhema
11. Gjinovefa Kadriu
12. Liri Qoshi
13. Alma Skënderaj
14. Trendelina Jaku
15. Artan Lame
16. Alfred Dalipi
17. Krenar Canollari
18. Adriatik Kupi
19. Arben Seferi
20. Arbian Mazniku
21. Rudolf Xhillari
22. Ervin Shehaj
23. Stefan Çipa
24. Azbi Arapi
25. Eridian Salianji
26. Gent Myrtaj
27. Arli Naska
VORË
1. Sadri Vorpsi
RROGOZHINË 
1. Elona Gjebrea
KAMEZ
1. Entel Agolli
2. Gerta Xhakollari
3. Fabiola Leshi
KAVAJE
1. Shpend Barameta
2. Irma Demrozi