Apeli lë në burg Gjutën: S’kam lidhje me tritolin ndaj Tahirit

130
TIRANË – Në një seancë me dyer të mbyllura, Gjykata e Apelit të Krimeve te Rënda ka vendosur të lë në fuqi masën e sigurisë të “arrestit me burg” ndaj Vladimir Gjutës, të akuzuarit për vendosjen në dy raste të tritolit ndaj babait të ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri. 
Avokati i Gjutës kërkoi ndryshimin e masës së vendosur nga Gjykata e shkallës së parë. Edhe në këtë seancë, Gjuta ka mohuar të ketë lidhje me shpërthimet me eksploziv në farmacinë e Bashkimit Tahirit dhe me tritolin që çaktivizua nga policia në vendparkimin e makinës së tij.
Gjuta do të qëndroj137 në burg deri në përfundim të hetimeve nga prokuroria e krimeve të rënda në lidhje me atentatet terroriste të shkurtit të këtij viti ndaj, ku Gjuta është i dyshuari kryesor i prokurorisë si ideator i këtyre sulmeve.
Vladimir Gjuta ra në prangat e policisë në rrugën e Kombit pas 4 muajve në arrati.