Thaçi dhe Engel me deklaratë të përbashkët për Haradinajn: Franca ta kthejë urgjentisht në shtëpi

  47

  Presidenti Hashim Thaçi
  ka takuar Kongresmenin Eliot Engel gjatë qëndrimit në SHBA. Me të kanë bërë një
  deklaratë të përbashkët për lirimin e Haradinajt duke akuzuar Serbinë se po
  abuzon me Interpolin.

  Thaçi dhe Engel po
  ashtu kanë kërkuar nga Franca që ta procesojë shpejt rastin e Haradinajt në
  mënyrë që lideri i AAK’së të kthehet sa më parë në shtëpi. Kjo është deklarata
  e plotë.

  “Ne besojmë se abuzimi
  nga ana e Serbisë me sistemin e “Njoftimit të Kuq” të Interpolit që ka çuar në
  arrestimin e Ramush Haradinajt është skandaloz. Ne i bëjmë thirrje Francës që
  urgjentisht ta procesojë rastin dhe ta kthejë atë në vendin e tij në Kosovë sa
  më pare”.

  Sipas tyre Shtetet e
  Bashkuara dhe Bashkimi Evropian duhet të mbajnë Serbinë përgjegjëse për
  shpërdorim të Interpolit nga ana e saj. “Procesi i anëtarësimit të Serbisë në
  BE duhet të ndalet deri në momentin kur Serbia vazhdon me obligimin e saj për
  të normalizuar marrëdhëniet me Kosovën”.

  “Gjithashtu, Shtetet e
  Bashkuara duhet t’ia bëjnë me dije Beogradit se marrëdhëniet dypalëshe do të
  dëmtohen nëse Serbia nuk i kthehet rrugës konstruktive”.