Zylyftar Veleshnja, mik i Bajram Currit dhe Mehmet Shehut

1105

Jeta dhe vepra e ndritur e birit të madh të Skraparit, luftëtarit të paepur Zylyftar Veleshnja  

Zylyftar Veleshnja u lind më 16.08.1902 në një familje patriotësh në fshatin Veleshnje në jug të qytetit të Çorovodës. Mësimet e para fillore i mori nga një patriot po nga ky fshat që kishte mësuar në Turqi. Mësuesit banorët e fshatit i thërrisnin Belul Veleshnja. Ky patriot i mësoi shkrim e këndim Zylyftar Velashnjes, që në moshën 8- vjeçare. Kur ishte 19 vjeç Zylyftarin e mori me vete patrioti Riza Cerova si një nga më të besuarit e kësaj krahine. Me Riza Cerovën ai shkoi në malësi, ku u njoh me patriotin Barjam Curri.

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf