BE-ja dhe Kazakistani nënshkruajnë marrëveshjen historike, pas 4 vitesh negociata

148
Nënshkruhet marrëveshja historike mes Kazakistanit dhe Bashkimi Evropian. Mësohet se kjo marrëveshje partneriteti u nënshkrua në kryeqytetin Kazak Astana, në praninë e shefes së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini si dhe ministrit të jashtëm kazak, Erlen Idrisov.
Ky vendim vjen pas katër vjet bisedimesh. Po ashtu, Bashkimi Europian dhe Astana kanë nënshkruar një marrëveshje. Presidenti rus, Vladimir Putin gjatë një takimi me homologun e tij kazak, e ka vlerësuar lartë bashkëpunimin në mes të Rusisë dhe Kazakistanit.
“Ne vazhdojmë të punojmë në konvergjencë me politikat tona, duke përfshirë sferën e doganës dhe rregullave teknike por edhe në fusha të tjera. E gjithë kjo, në mënyrë të pashmangshme e ka efektin pozitiv”, pohoi Putin.