Messi ndëshkohet me të kuq për herë të parë/ Rrezikon pezullimin

64
Barcelona's Argentinian forward Lionel Messi checks on Athletic Bilbao's Spanish forward Asier Villalibre (BOTTOM) during the Spanish Super Cup final football match between FC Barcelona and Athletic Club Bilbao at La Cartuja stadium in Seville on January 17, 2021. (Photo by CRISTINA QUICLER / AFP)
Sigal

Përveç se humbi finalen e Superkupës ndaj Bilbaos, mbrëmjen e kaluar, Barcelona rrezikon që të humbasë dhe yllin e saj Mesin për 4 ndeshje.

Lionel Mesi mori kartonin e parë të kuq në karrierë me fanellën e Barcelonës në 753 ndeshje të luajtura, por grushti që i dha kundërshtarit pas koke mund të rrezikojë shumë. Numri 10 i “blaugranave” e humbi toruan në fundin e sfidës duke goditur Vijalibren pas një dueli mes tyre. VAR e fiksoi këtë moment dhe Gil Manzano i tregoi kartonin e kuq. Por kjo nuk është më e keqja sepse kapiteni i katalanasve mund të përjashtohet për 4 ndeshje të vlefshme për La Ligën apo Kupën e Mbretit.

Nëse Barcelona do të kualifikohet kundër Kornejas në Kupë, atëherë ndeshjet që pleshti do të humbasë do të jenë 2 në kampionat dhe 2 në Kupë.