Mercedes dominon në Silverstone, Ferrari e katranos në fund

510
Lewis Hamilton doli triumfues në shtëpinë e tij. Britaniku dhe skuadra Mercedes dominoi në garën për Çmimin e Madh të Anglisë, e ndihmuar edhe nga gabimet e Ferrarit.
Menjëherë pas Hamilton, vija e finishit u kalua nga Valteri Bottas, që zhvilloi një garë mjaft agresive, por i ndihmuar edhe nga gabimet e Ferrarit, parakaloi fillimisht Vettel e më pas edhe Raikonen.
Më pas, vendi i tretë në podium do të diskutohej mes dy makinave Ferrari dhe ai që ishte më fatkeq ishte Vettel, të cilit i shpërtheu goma e parë, finlandezi përfitoi nga kjo, ndërsa piloti gjerman përfundoi në vendin e shtatë. 
Me këtë fitore, Lewis Hamilton regjistron të 57 në karrierë dhe të katërtën radhazi në shtëpinë e tij, duke e vendosur emrin mes legjendave më të mëdha të Formula 1.
Sigal