Sigal

Legjenda e futbollit argjentinas Diego Armando Maradona ka  marrë zyrtarisht drejtimin e skudrës meksikane të Dorados, Edhe pse në pjesën e poshtme të klasifikimin në kategorinë e dytë në vend, Maradona premtoi të kujdeset për ekipin si një baba për djalin e tij.

“Unë e marr këtë përgjegjësi duke supozuar dikë që ka një fëmijë në krahët e tij,”-tha ish-ylli i kombëtares “Albiceleste”në një konferencë shtypi.

I veshur me fanellën e Dorados, Diego pranoi se kishte probleme me abuzimin e drogës dhe alkoolit dhe tha se ishte gati të punonte për rimëkëmbjen e tij me një jetë të dedikuar për atë që ai e do më shumë, “futbollit.”

Për njerëzit e Culiacan them se ne nuk vijnë për një shëtitje, ne nuk vijnë për pushime, ne kemi ardhur për të punuar, dhe kam ardhur për të dhënë zemrën time”,-tha ai.

Diego mbërriti në Culiacan, një qytet rreth 1200 kilometra në veriperëndim të Mexico City, që ndodhej në zemër të kartelit të drogës Sinaloa, me një veprim të papritur që tronditi themelet e futbollit meksikan.

Sfida e ‘djalit të artë’ do të jetë e vështirë pasi Dorados ka vetëm tre fitore, tre barazime dhe tre pikë në kampionat dhe zënë vendin e parafundit. Megjithatë Maradona pranoi se ka ardhur në Meksikë, pasi hodhi poshtë propozimet e rëndësishme në futbollin argjentinas dhe është gati për të udhëhequr ekipet boliviane dhe venezueliane, dhe shpresa e tij është të bëjë Dorados një ekip fitues që ngjitet në Divizionin e Parë.