Lamtumirë Serie A, Sassuolo simpatike e Bajramit dhe Kumbullës largohet nga elita pas 11 vitesh

21
Sigal

Sassuolo ka rënë zyrtarisht në Serie B pas 11 vitesh radhazi në elitën e futbollit italian, ku me sistemin e tyre fitoi zemrat e shumë tifozëve të futbollit.

Sassuolo është skuadra e dytë e Serisë A që kanë konfirmuar rënien e tyre në sezonin 2023/24, pasi Salernitana këtë gjë e konfirmoi në fund të prillit.

Vendi i tretë mbetet ende i hapur deri në xhiron e fundit të sezonit 2023-24, fundjavën e ardhshme, me katër skuadra të tjera që ende rrezikojnë të bien nga kategoria.

Humbja 2-0 në shtëpi ndaj Cagliarit vulosi përfundimisht fatin e Sassuolos, së bashku me rezultatet e kësaj pasdite, pasi Frosinone fitoi, ndërsa Empoli dhe Udinese barazuan 1-1.

Sassuolo ishte në elitë që kur fituan promovimin e tyre të parë ndonjëherë në Serie A në 2013, por ky i fundit ka qenë një sezon i papritur dhe i vështirë për ta në Serie A.

Trajneri Alessio Dionisi, i cili e kishte udhëhequr ekipin në vendet e 11-ta dhe të 13-ta në sezonet 2021-22 dhe 2022-23, u largua në shkurt.

Davide Ballardini u thirr për ta zëvendësuar atë, por ai nuk ishte në gjendje ta drejtonte anijen drejt bregut.

Sassuolo humbi gjithashtu një lojtar kyç në Davide Frattesi, i cili u transferua te Interi gjatë afatit kalimtar të verës vitin e kaluar, ndërsa lëndi i yllit të ekipit, Domenico Berardi, solli këto rezultate.

Nedim Bajrami dhe Marash Kumbulla ishin pjesë e Sassuolos këtë sezon, me mesfushorin që ka kontratë, ndërsa mbrojtësi do të kthehet te Roma.