Del Piero, Buffon dhe “të vjetrit” që mund të kthehen si trajnerë në Juventus

132
Sigal

Herët a vonë Juve do të ketë sërish një flamur në menaxhim, i cili mund të bëhet pikë referimi për tifozët. Pavel Nedved ishte gjatë viteve të presidencës së Andrea Agnelli, Gianluca Pessotto është në këtë fazë delikate të tranzicionit, i cili ka zgjeruar praninë e tij deri në ekipin e parë pavarësisht se tashmë ka mjaft për të bërë duke ndjekur ekipet e sektorit të të rinjve. Disa ish-lavdi të Juventusit janë afruar kohët e fundit, disa tashmë do të ishin të disponueshme për një rikthim të mundshëm me kostum dhe kravatë, të tjerët ende nuk i kanë varur këpucët. Le të shohim kush janë ata.

Pas Nedved është përfolur shumë për Alex Del Piero, i cili në vizitat e fundit në Allianz Stadium u shoqërua me një pritje të ngrohtë. Megjithatë, ish-kapiteni nuk do të kthehej për një rol përfaqësues: sipas idesë së tij, ai do të merrte fushën si menaxher vetëm nëse do të kishte njëfarë ndikimi në zgjedhjet operacionale, një rol më i afërt me atë të Maldinit në Milano sesa ai i Zanettit. në Inter. Por riorganizimi aktual i menaxhmentit kërkon një riorganizim të ndryshëm.

Rikthimi i Giorgio Chiellinit nuk do të befasonte dhe nuk do të befasonte, kur ish-kapiteni vendos t’i japë fund përfundimisht karrierës së tij si futbollist. Aventura e tij në Mls vazhdon tani për tani, me plot entuziazëm. Karriera e postës është adresuar tashmë nga një marrëveshje me Juventusin për një rol përfaqësues, por kush e di nëse për të – doktor në ekonomi dhe menaxhim – mund të ketë hapësirë pas tavolinës në ndonjë zonë strategjike të klubit më tej, në selia e Ajo vazhdoi.

Karizma e Gianluigi Buffon mund të jetë gjithçka që nevojitet në këtë moment ndryshimi të madh te Juventusi. Një kampion si ai mund të veprojë si një tipar bashkimi midis ekipit, trajnerit dhe menaxhmentit: ai do të ishte njeriu i klubit me akses të lirë në dhomat e zhveshjes dhe referencë në fushë me një perceptim konkret të gjërave për një menaxhim që, në moment, duhet domosdoshmërisht të kujdeset për të menaxhuar mbi të gjitha ngjarjet shtesë. Mes verës së ardhshme dhe asaj që do ta ndjekë mund të ndalet, kushedi nëse në post-karriere…

Në një dalje publike të fundit, Claudio Marchisio tha se ishte gati të pranonte një telefonatë nga Juventusi. Ai që është nga Torino dhe gjithashtu shprehje e klubit të Juventusit për sa i përket stërvitjes, duke pasur parasysh se është rritur në rininë dhe ka qenë i vetmi i kohës që ka zbritur në ekipin e parë për të qëndruar atje për shumë sezone. Mund të jetë një shembull për të rinjtë që rriten në Vinovo, në vazhdën e asaj që Marco Storari po bën tashmë në grupet Primavera dhe Next Gen.

Emri i David Trezeguet është lidhur shpesh me Juventusin vitet e fundit. Edhe nëse ish-sulmuesi do të duket se synon të fillojë një karrierë të re si drejtor sportiv dhe sipas raportimeve të fundit, klubi po mendon për profile të ndryshme për këtë rol. Në të kaluarën ai ishte president i Juventus Legends dhe ambasador i markës së klubit. Duke mbetur në nivelin e përfaqësimit, ai do të kishte akses të lehtë në UEFA për t’u kujdesur për marrëdhëniet.