Agron Kaja: “Gjermani 2024” / Gjermania e Spanja nga tre trofe. Shqipëria “Hirushja” e turneut

78

SPECIALE/ Histori dhe realitete, ja si vjen në gazetën “Telegraf” atmosfera e Kampionatit Europian të Futbollit “Gjermani 2024” në prag të ndeshjeve finale.

Sigal

Agron KAJA

Historia tregon se Kampionati i parë Europian u zhvillua në Francë në vitin 1960, sepse erdhi si ide e sekretarit të Federatës Franceze të Futbollit, Henri Deloni. Si turne eksperimental, që me kalimin e viteve do të profesionalizohej, ashtu sikurse deri në ditët e sotme, Europiani 1960 kishte një format vajtje-ardhje, ku pjesëmarrëse ishin vetëm katër skuadra përfaqësuese. Ndeshja e parë kualifikuese është zhvilluar në stadiumin “Lenin” të Moskës (më vonë është quajtur “Luzhniki”) përpara rreth 100 mijë shikuesve, kur ish-Bashkimi Sovjetik (BS) mposhti Hungarinë me rezultatin 3- 1. Ndërsa ndeshja finale u luajt në stadiumin “Park De Princ” të Parisit dhe ish-BS mundi Jugosllavinë 2-1, duke shënuar emrin si kampioni i parë në këtë event të futbollit europian. Në kampionatin e dytë që u luajt në Spanjë në qershor 1964, vendasit fituan ndaj BS 2-1, ndërkohë që në vitin 1968, për të përcaktuar skuadrën fituese u luajtën dy ndeshje finale: Itali-Jugosllavi 1-1 dhe Itali-Jugosllavi 2-0. Italia u shpall fituese për herë të parë. Kampionati i katërt u luajt në Belgjikë ku RF e Gjermanisë ishte absolute ndaj rivalëve, me përbërje si Bekenbauer, Myler, etj. Në finale fitoi 3-0 ndaj Jugosllavisë, ndërsa në kampionatin e ardhshëm që u luajt në ish-Jugosllavi, Çekosllovakia mundi Gjermaninë 5-3 me penallti, pas barazimit 2-2. Gjermanët u rikthyen si fitues në kampionatin e gjashtë që u zhvillua në Itali, dhe në finale mundi Belgjikën 2-1. Në kampionatin e shtatë ishte radha e Francës në vitin 1984, që si organizatore, me Mishel Platininë kapiten mundi në finale Spanjën 2-0. Në kampionatin e tetë që u luajt në Gjermani në vitin 1988, ishte radha e holandezëve të Johan Krujf, që në finale mundën ish-BS 2-0. Në vitin 1992 finalet e Kampionatit Europian u luajtën në Suedi, dhe Danimarka mundi në finale 2-0 Gjermaninë, ndërkohë që në vitin 1996 në Angli, ishte përsëri Gjermania që në finale mundi 2-1 Republikën Çeke. Në kampionatin e 11-të që u luajt në Holandë, Franca mundi 2-1 Italinë, ndërkohë që katër vite më vonë në Portugali, Greqia mundi vendasit 1-0 dhe u shpall për herë të parë kampione e Europës. Në vitin 2008 në Austri, ishte radha e Spanjës që mposhti 1-0 Gjermaninë, dhe në kampionatin e radhës në vitin 2012 në Ukrainë, Spanja ishte përsëri fituese, duke mundur Italinë 4-0. Në vitin 2016 në Francë, Portugalia e Kristiano Ronaldos mundi francezët organizatorë 1-0, ndërsa në kampionatin e fundit që u luajt në vitin 2021, pasi u shty për shkak të Pandemisë, Italia fitoi në Londër 3-2 ndaj Anglisë organizatore e këtij eventi.

Tashmë historia shpërngulet në Gjermani, ku marrin pjesë 24 skuadra të ndara në gjashtë grupe eliminatore. Ndeshjet luhen në periudhën 14 qershor-14 korrik 2024.


“Gjermani 2024”

14 maj-14 korrik 2024

Kampionati i 17-të Europian i Futbollit

“Gjermani 2024”

14 maj-14 korrik 2024

KËNGA ZYRTARE E SHQIPËRISË NË EUROPIAN

Kombëtarja e Shqipërisë do të ketë edhe “himnin” e saj në këto ndeshje finale të Kampionatit Europian “Gjermani 2024”, ku këngëtari kosovar Capital T e ka publikuar projektin e tij më të ri “Albania”, që i dedikohet Kombëtares së Shqipërisë në finalet e “Euro 2024”. Capital T ka bërë një interpretim me klip të veçantë, duke përfshirë pak nga të gjitha karakteristikat e Shqipërisë. Kjo këngë do t’i shoqërojë kuqezinjtë në aventurën e tyre në Evropianin “Gjermani 2024”. Është hera e parë që Kombëtarja jonë shoqërohet edhe me këtë këngë si himn.

Kampionati Europian i Futbollit “Gjermani 2024” po afron. Të 24 skuadrat tashmë kanë nisur nga përgatitjet, dhe në fundjavë Gjermania do të luajë ndeshjen hapëse të turneut ndaj Skocisë, në datë 14 qershor në stadiumin “Futboll Arena” në Mynih. Ndërsa finalja e madhe do të luhet të dielën më 14 korrik, në stadiumin “Olimpiastadion” të Berlinit

Ja 10 stadiumet, nga hapja te finalja

Gjermania ka të gatshëm 10 stadiumet ku do të luhen ndeshjet e Kampionatit Evropian të Futbollit “Gjermani 2024”. Ato janë 10 impiante madhështore në 10 qytete të ndryshme: Mynihu, Shtutgarti, Frankfurti, Leipzigu, Berlini, Hamburgu, Këlni, Dyseldorfi, Dortmundi dhe Gelsenkircheni. Ndeshja hapëse, Gjermani-Skoci do të luhet në datën 14 qershor në orën 21:00, në stadiumin “Allianz Arnea” të Mynihut, me kapacitet 70,076 vënde. Ndërsa ndeshja finale e turneut do të luhet më 14 korrik në stadiumin “Olympiastadion” të Berlinit me kapacitetin 74,461 vënde, stadium më i madh në Gjermani, në Leipzig më i vogli me 42,959 vënde. Shqipëria luan në Dortmund, në Hamburg dhe në Duseldorf.

Shqipëria, për herë të dytë në finalet e Europianit

Shqipëria ka qënë pjesmarrëse e rregullt në ndeshjet kualifikuese të kampionateve europianë të futbollit, por në ndeshjet finale e ka herën e dytë që merr pjesë. Në kampionatin e 15-të që u luajt në Francë në muajt qershor-korrik 2016, me trajner italianin Xhovani De Biazi, skuadra jonë nuk shkoi më shumë se 3 pikë në vëndin e 3-të Grupit A. Humbi 0-1 me Zvicrën në ndeshjen e parë, e po me humbje në ndeshjen e dytë, 0-2 me Francën. Në ndeshjen e tretë, fitoi 1-0 me Rumaninë me golin e Armando Sadikut në minutën e 43-të, duke u larguar si debutuese interesante e turneut. Nën drejtimin e brazilianit Silvinjo, Shqipëria do të luajë për herë të dytë në ndeshjet finale të Europianit “Gjermani 2024”. Në Grupin B, Shqipëria është së bashku me Spanjën, Italinë e Kroacinë.

LISTA ME 26 FUTBOLLISTËT NË DISPOZICION TË SILVINJOS

Portierë: Etrit Berisha, Thomas Strakosha, Elhan Kastrati.

Mbrojtësa: Naser Aliji, Arlind Ajeti, Berat Gjimshiti, Ivan Balliu, Elseid Hysaj, Ardian Ismajli, Marash Kumbulla, Enea Mihaj, Mario Mitaj.

Mesfushorë: Kristjan Asllani, Nedim Bajrami, Amir Abrashi, Medon Berisha, Klaus Gjasula, Qazim Laçi, Ernest Muçi, Ylber Ramadani.

Sulmues: Jasir Asani, Armando Broja, Mirlind Daku, Arbër Hoxha, Rei Manaj, Taulant Seferi. Trajner: Sylvio Mendes Kampos Junior (Silvinjo)

UEFA me udhëzime para Europianit

Penallti për mbajtjet në zonë: Lojtarët t’i harrojnë protestat, “tolerancë zero” do të ketë për futbollistët nga arbitrat. UEFA i ka udhëzuar gjyqtarët të mos kenë frikë të ndëshkojnë futbollistët, që guxojnë të protestojnë. Vetëm kapitenët do t’u afrohen atyre për të marrë shpjegime. Përdorim jo i ekzagjeruar i VAR-it: UEFA ka udhëzuar edhe një përdorim jo të ekzagjeruar të VAR-it, për të mos pasur ndërprerje të mëdha të ndeshjes. Të gjithë topat do të jenë të pajisur me një çip brenda. Shtesat jo më shumë se 10 minuta: Objektiv është të mos kalojnë më shumë se 10 minuta në total, pas 90 minutave. Për mbajtjet në zonë nuk do të aplikohet kartoni i kuq, por do të ketë penallti.

Kombëtarja e Shqipërisë luajti dy miqësore në pragun e ndeshjeve finale të Kampionatit Europian “Gjermani 2024”. Dy fitoret ndaj Litehshteinit dhe Azerbaixhanit, si teste, pak treguan nga vlerat e kualifikimit në grup

LIBRI I ARTË

Kampionatet-Finalet-Fituesit

(1) 10.08.1960 / Francë

BRSS-Jugosllavi                   2-1

(2) 21.06.1964 / Spanjë      

SPANJË-BRSS            2-1

(3) 08.07. 1968 / Itali

Itali-Jugosllavi             1-1

10 Korrik 1968

ITALI-Jugosllavi                   2-0

(4) 18.08.1972 / Belgjikë

GJERMANI P-Jugosllavi 3-0

(5) 20.06.1976 / Jugosllavi

Çekosllovaki-Gjermani P    2-2

ÇEKOSLLOVAKIA 5-3 P

(6) 22.06.1980 / Itali

GJERMANI P-Belgjikë 2-1

(7) 27.06.1984 / Francë

FRANCË-Spanjë                  2-0

(8) 25.06.1988 / Gjermani

BRSS-HOLANDË                 0-2

(9) 26.06.1992 / Suedi

DANIMARKË-Gjermani 2-0

(19) 30.06.1996 / Angli

Rep. Çeke-GJERMANI        1-2

(11) 02.02.2000 / Holandë

FRANCË-Itali              2-1

(12) 04.06.2004 / Portugali

Portugali-GREQI                  0-1

(13) 29.06.2008 / Austri

Gjermani-SPANJË                0-1

(14) 01.07.2012 / Ukrainë

SPANJË-Itali               4-0

(15) 10.07.2016 / Francë

PORTUGALI-Francë  1-0

(16) 11.07.2021 / Angli

ITALI-Angli                 3-2

 

Euro 1976, viti kur u krijua Panenka

Në Kampionatin Europian të vitit 2000, në ndeshjen gjysmëfinale Itali mposhti Holandën dhe kaloi në finale me Francën, sulmuesi italian Françesko Toti bëri përshtypje me penalltinë në formën e lugës, e cila ju dha fitoren axurrëve. Por në të vërtetë, historia e kësaj penalltie ka nisur më parë, pikërisht në Kampionatin Europian 1976. Dhe i pari i kësaj shpikje ishte ylli i Çekosllovakisë, Antonin Panenka, i cili me një penallti të tillë i dha fitoren e Europianit skuadrës së tij në përballjen me Gjermaninë, në ndeshjen finale të 20 qershorit 1976, e cila u luajt në stadiumin e Beogradit në ish-Jugosllavi. Kjo i kushtoi shumë portierit të Gjermanisë, Seep Majer, pasi u quajt si tallje për një ndër portierët më të mëdhenj të kohës. Kjo formë e gjuajtjes së penalltive ka pushtuar gjithë botën e futbollit sot.

 

GRUPI A

Gjermani

Zvicër

Skoci

Hungari

Ndeshjet në grup

14 Qershor 2024

Gjermani-Skoci  21:00

15 Qershor 2024

Hungari-Zvicër 15:00

19 Qershor 2024

Gjermani-Hungari       18:00

Skoci-Zvicër       21:00

23 Qershor 2024

Skoci-Hungari    21:00

Zvicër-Gjermani 21:00

 

GRUPI B

 Spanjë

Itali

Kroaci

Shqipëri

Ndeshjet në grup

15 Qershor 2024

Spënjë-Kroaci    18:00

Itali-Shqipëri      21:00

19 Qershor 2024

Kroaci-Shqipëri 15:00

20 Qershor 2024

Spanjë-Itali         21:00

24 Qershor 2024

Shqipëri-Spanjë 21:00

Kroaci-Itali         21:00

 

GRUPI C

Slloveni

Danimarkë

Angli

Serbi

Ndeshjet në grup

16 Qershor 2024

Slloveni-Danimark      18:00

Serbi-Angli         21:00

20 Qershor 2024

Slloveni-Serbi   15:00

Danimarkë-Angli         18:00

25 Qershor 2024

Danimarkë-Serbi         21:00

Angli-Slloveni  21:00

GRUPI D

Poloni

Austri

Francë

Hollandë

Ndeshjet në grup

16 Qershor 2024

Poloni-Hollandë 15:00

17 Qershor 2024

Austri-Francë     21:00

21 Qershor 2024

Poloni-Austri     18:00

Hollandë-Francë 21:00

25 Qershor 2024

Francë-Poloni     18:00

Hollandë-Austri 18:00

 

GRUPI E

Rumani

Belgjikë

Sllovaki

Ukrainë

Ndeshjet në grup

17 Qershor 2024

Rumani-Ukrainë          15:00

Belgjikë-Sllovaki        18:00

21 Qershor 2024

Sllovaki-Ukrainë         15:00

22 Qershor 2024

Belgjikë-Rumani         21:00

26 Qershor 2024

Sllovaki-Rumani         18:00

Ukrainë-Belgjikë         18:00

 

GRUPI F

Rep. Çeke

Turqi

Portugali

Gjeorgji

Ndeshjet në grup

18 Qershor 2024

Turqi-Gjeorgji    18:00

Portug-Rep. Çeke        21:00

22 Qershor 2024

Gjeorgji-Rep.Çeke       15:00

Turqi-Portugali  18:00

26 Qershor 2024

Rep.Çeke-Turqi 21:00

Gjeorgji-Portugali       21:00

               

Covid-19 shtyu për një vit Kampionatin e 16-të

Kampionati i 16-të Europian i Futbollit nuk u luajt në vitin 2020 siç ishte planifikuar, por në datat 11 qershor-11 korrik 2021. Kjo ndodhi për shkak të Pandemisë Covid-19 që pushtoi gjithë Botën. Ishte hera e parë që ndeshjet u luajtën në disa qytete të Europës: Londër (Britani e Madhe), Romë (Itali), Mynih  (Gjermani), Baku (Azerbajxhan), Shën Petersburg (Rusi), Budapest (Hungari), Sevilla (Spanjë), Bukuresht (Rumani), Amsterdam (Holandë), Glasgou (Skoci) dhe Kopenhagen (Danimarkë). Kampione e Europës u shpall Italia, e cila mundi në finale Anglinë me rezultatin 3-2. Ky ishte trofeu i dytë për Italinë, ndërsa do mbahet mënd edhe si Europiani që sfdoi Covid-in, ndaj për këtë arsye u shty me një vit dhe u shpërnda me ndeshjet, që u luajtën në 11 qytetet e Europës.