Zbuloni 6 ushqimet që ju ndihmojnë në përmirësimin e kujtesës

455

Ekspertja
britanike Cassandra Barns ka zbuluar 6 ushqimet që ndihmojnë në përmirësimin e
kujtesës.

Sigal

Salmoni

Peshqit e
yndyrshëm, si salmoni, janë të pasura me acide yndyrore omega 3, të quajtura
DHA.

Kjo lëndë ushqyese është shumë e
rëndësishme për funksionimin e trurit. Studime të ndryshme kanë treguar se
furnizimi me këtë lëndë ushqyese ndihmon në përmirësimin e kujtesës dhe rritjen
e koeficientit të inteligjencës tek fëmijët.

Salmoni është gjithashtu i pasura
me vitaminat B, përfshirë këtu edhe vitaminën B12, e cila është e rëndësishme
për mbajtjen e shëndetshme të nervave dhe qelizave të trurit.

“Është me të vërtetë një super
ushqim për trurin” thotë znj. Barns.

Farat e kungullit

Ato janë
një nga burimet më të mira të zinkut, i cili është jetësor për funksionin e
njohjes – aftësia jonë për të menduar, mësuar dhe arsyetuar.

Farat e kungullit janë gjithashtu
të pasura me magnez, që ndihmon në transmetimin e sinjaleve nervore në të
gjithë trupin, si dhe acide yndyrore dhe proteina të rëndësishme për trurin.

Vezët

Veza është
një ushqim fantastik për shumë arsye – jo vetëm për trurin.

Të verdhat e vezës janë të pasura me
kholine, një substancë e ngjashme me vitaminat që shërben si mbrojtëse për
fibrat nervore, përfshirë edhe trurin.

Kjo substancë mund të përdoret
gjithashtu për të prodhuar neurotransmetuesin acetykholine, që është i
rëndësishëm për memorien dhe të mësuarin.

Vezët janë edhe burim i mirë i
vitaminave B dhe hekurit, që mbështesin sistemin nervor dhe aftësitë njohëse.

Algat e detit

Ushqimi i
preferuar i japonezëve njihet për përmbajtjen e lartë në minerale, sidomos jod,
që është shumë e rëndësishme për shëndetin.

Ashtu si magnezi, edhe jodi luan
një rol të rëndësishëm në shëndetin e sistemit nervor dhe, ashtu si zinku,
mbështet funksionin njohës.

 Çokollata e zezë

Çokollata
mund të jetë gjithashtu një ushqim i mirë për trurin. Së pari, për shkak të
kakaos, i cili është i pasur me flavonoide. Këto substanca bimore mendohet se
kanë një efekt të fuqishëm antioksidues – edhe për trurin.

Studime të ndryshme kanë treguar se
ato ofrojnë mbrojtje kundër sëmundjes së alcajmerit.

Përveç kësaj, kakao është i pasur
edhe me magnez, hekur dhe zink, që luajnë një rol kyç në sistemin nervor.

“Duhet të shmangni çokollatat me
përmbajtje të lartë sheqeri, pasi ato mund t’i bëjnë më shumë dëm se mirë
trurit”, paralajmëron znj Barns.

Boronicat

Studimet kanë treguar
se konsumi i boronicave është i rëndësishëm sidomos në moshë më të vjetër. Ato
janë të pasura me polifenolë, që sigurojnë mbrojtje kundër stresit oksidativ
dhe inflamacionit, që mund të çojnë në dëmtim të trurit.