Vitamina C, aleat i fuqishëm i sitemit imunitar

517
Sigal

Vitamina C është një nga vitaminat më të rëndësishme për shëndetin tonë.

Përveç vetive shumë të mira që ajo ka për përforcimin e sistemit imunitar, kjo vitaminë konsiderohet si “magjike” edhe për lëkurën. Gjithashtu, ka funksion antiinflamator, antiviral dhe minimizon efektin e toksinave të duhanit, ndotjes dhe alkoolit.

Vitamina C luan rol kyç në përthithjen e disa substancave ushqyese, si hekuri, si dhe në aktivizimin e disa të tjerave, si acidi folik. Ndaj këshillohet që mishin, ose perimet t’i spërkatim me lëng limoni ose portokalli. Mbi të gjitha, kjo vitaminë këshillohet të merret nga ata që vuajnë nga anemia.

Këtë vitaminë e gjejmë me përqendrim të lartë tek frutat dhe zarzavatet si: limoni, portokalli, mandarina, luleshtrydhet, kivi, majdanozi, qitro dhe sidomos tek specat.