Vendosni sodë buke poshtë syve dhe shikoni mrekullinë që do të ndodhë!

641
Problemet e lëkurës janë shumë të zakonshme si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat, megjithatë ekzistojnë mjaft përbërës, të aftë për të luftuar aknet, rrathët e zinj poshtë syve, qeskat e tyre etj.
Trajtimet që synojnë përmirësimin e disa problemeve të lëkurës janë shpesh shumë të shtrenjta, ndaj ky artikull do t’ju mësojë sesi një produkt ekonomik mund të ofrojë rezultate të mrekullueshme.
Soda e bukës për të eliminuar probleme të lëkurës si:
-Lëkurën e yndyrshme,
-Aknet,
– Plagët,
-Njollat,
-Qeskat e syve,
– Qepallat e fryrë,
– Rrathët e zinj.
1. Trajtimi për t’i dhënë fund akneve, plagëve dhe lëkurës së yndyrshme
Përgatitja:
-Në një tas xhami ose qeramike, përzieni një lugë çaji sodë buke me një pikë ujë. Ideja është që të krijohet një masë homogjene.
-Për t’i dhënë fund problemeve të lëkurës, vendosni përzierjen në lëkyrë dhe aplikojeni në zonën e prekur. Masazhoni fytyrën me lëvizje të vogla rrethore për një minutë.
– Lëreni atë për disa minuta të thahet.
-Për fund, shpëlani me ujë të ngrohtë dhe të bollshëm lëkurën.
2. Trajtimi për zbardhjen e lëkurës, largimin e rrathëve të zinj dhe qeskave të syve
Përveç eliminimit të problemeve të lëkurës, bikarbonati është në gjendje të trajtojë zonat e ndjeshme pa shkaktuar ndonjë dëm.
Përgatitja:
– Bëni një çaj kamomili.
-Shtojini një lugë çaj sodë buke dhe përziejeni mirë.
– Merrni dy pambukë dhe pasi t’i keni lyer me çajin e përgatitur, aplikojini në zonën poshtë syve, mbi qepallat apo në pjesë tjetër të fytyrës.
-I lini për 15 minuta. Më pas lani fytyrën me ujë të ngrohtë e të bollshëm dhe aplikoni krem hidratues.
Rezultatet do t’ju mrekullojnë!