Ushqimet dhe perimet që duhet të konsumoni

448
Një kombinim i duhur i ushqimeve mund të sjellë rënien në peshë, parandalimin e shumë sëmundjeve, por më e rëndësishmë mbrojnë lëkurën nga plakja. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në një studim të saj ka renditur 8 ushqimet që duhet të konsumohen nga çdo individ.
Sigal

Limoni

Limoni përmban 22 kombinime anti-kancer, duke përfshirë një vaj natyral që ngadalëson apo edhe ndalon rritjen e tumoreve. Limoni është i pasur me vitaminën C, të dobishme për të neutralizuar plakjen e shpejtë. Gjithashtu limoni përdoret për të luftuar infeksionet në mëlçi dhe në stomak. Po kështu limoni këshillohet në të gjitha dietat që përdorin njerëzit.

Veza

Për fëmijët dhe të moshuarit për të mbajtur të fortë muskujt këshillohet konsumimi i vezëve çdo ditë. Veza ka disa acide të veçanta, të cilat mbrojnë kockat dhe rritin qëndrueshmërinë e tyre. Gjithashtu veza përmban “choline”, një subtancë për qelizat nervore që ndikojnë në zhvillimin e trurit dhe në rritjen e kujtesës.

Perimet

“Selino, kungull i njomë, borkoli, lakër, karrota, lulelakër, qepë, kërpudha, sallatë jeshile, patëllxhan, speca, domate (salcë dhe lëng)”, – janë disa nga perimet që janë të domosdoshme për njeriun. Këto perime rriten rezistencën e muskujve, forcojnë kockat dhe japin efekt në zhvillimin e trurit të njeriut.

Djathi grek

Organizata Botërore e Shëndetësisë e rendit djathin grek (feta), si një ndër produktet e bulmetit më të mirë në botë. “Ka rreth 75 gr kalori, nivel jo të lartë yndyrne, proteina biologjike dhe lëndë që kanë përmbajtje kalciumi. Përmban sasi të larta të natriumit dhe fosforit, që ndikojnë për forcmimin e kockave”, – thuhet në studimin e OBSH-s.

Lakra

Është renditur si një ndër perimet më të mira për të mbajtur trupin në formë, për të mbajtur dietë, për të ulur kolesterolin, për të rregullur presionin e lartë të gjakut etj. Lakra ka përmbajtje të lartë ushqimore, sidomos për fëmijët dhe të moshuarit. Po kështu lakrat përmbajën minerale të ndryshme, që trupi i njeriut duhet ti kosnumojë çdo ditë.

Luleshtrydhe

Lehtëson prodhimin kolagjenit, një proteinë që pengon rrudhat dhe forcon kapilarët të cilët nuk lejojnë zhvillimin e celulitit. Luleshtrdhja ka përmbajtje të lartë të vitaminës C si dhe nxit thithjen e hekurit nga ushqimet e tjera. i quajtur “fruti i kuq”, luleshtrydhja nuk lejon krijimin shtresave të dhjamit në trupin e njeriut.

Piperi i zi

Piperi i zi nxit qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut dhe mbron sistemin kardiovaskular. Po kështu piperi i zi ndihmon për të mbajtur në nivelin e duhur kolesterolin. Piperi i zi ka disa acide yndyrore të cilat forcojnë enët e gjakut.

Mishi i kalit

Në Itali mishi i kalit është ndër mishrat më të konsumuar në treg. Pavarsisht se ende në Shqipëri nuk ka një ligj i cili të lejojë konsumimin e mishit të kalit, ekspertët shpjegojnë se është shumë i rëndësishëm për njeriun. Sipas studimit të OBSH-s, mishi i kalit forcon muskujt e njeriut si dhe i jep atyre më shumë energji.
Pavarsisht se ende në Shqipëri nuk ka një ligj i cili të lejojë konsumimin e mishit të kalit, sipas studimit të OBSH-s, mishi i kalit forcon muskujt e njeriut u jep atyre më shumë energji.