Të flesh apo të bësh dashuri, ja arsyeja nga ana mjekësore

482
Sigal

STUDIMI I FUNDIT/ Seksi ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut, ul nivelin e kolesterolit dhe ju mbron nga diabeti

Një studim i fundit tregoi se stresi bën që meshkujt të zgjedhin gjumin në vend të seksit. Por nga ana mjekësore cila është arsyeja? Seksi ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në organe. Kur vjen furnizimi me gjak të ri, qelizat, organet dhe muskujt mbushen më oksigjen të pastër dhe hormone. Ndërkohë që gjaku i përdorur zhvendoset, në këtë mënyrë zhvendosen gjithashtu substancat e këqija që shkaktojnë lodhje. Seksi ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit. Dhe më e rëndësishmja, mban drejt ekuilibrin e kolesterolit. Njerëzit që kryejnë marrëdhënie seksuale vazhdimisht, arrijnë ta përballojnë më mirë stresin. Relaksimi i thellë që është tipik pas aktit, sepse hormonet në “nxitim” shkaktojnë qetësimin e trupit, mund të jetë një nga rastet e pakta kur njerëzit i lejojnë vetes të qetësohen plotësisht. Gjatë aktit çlirohet endorfinë. Ky narkotik natyral vepron si një ilaç i fuqishëm që ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve. Çlirimi i një hormoni, DHEA, nxit eksitimin seksual. DHEA ndihmon në balancimin e sistemit imunitar dhe rigjeneron indet. Gjithashtu…

Shkrimin e plotë mund ta lexoni në brendësi të “Telegraf” print