PhD. Anila Kalleshi/ Kanceri kolorektal – ushqyerja dhe stili i jetesës

816
Sigal

PhD. Anila Kalleshi

Kur sëmundja diagnostikohet në fazat e hershme, ka shumë mundësi të kurohet. Ndodh kur qelizat anormale rriten në vijën e zorrës së trashë ose në rektum. Mund të prekë të dyja gjinitë si femrat dhe meshkujt, dhe zë vendin e dytë për sa i përket vdekjeve të shkaktuara në botë nga kanceri .

Çfarë janë polipet

Ato rriten brenda zorrëve tuaja. Shumë prej tyre janë të padëmshme, por mund të bëhen shkas për shfaqjen e kancerit kolorektal nëse nuk hiqet në fazat e hershme. Dy llojet më të zakonshme të polipëve të zorrëve janë adenomat dhe polipet hiperplastike. Ato formohen kur ka probleme me mënyrën se si qelizat rriten dhe riparojnë vijën rreshtuese të zorrës së trashë.

Faktorët e rriskut që nuk mund të kontrollon

  •  Mosha juaj-shumë njerëz që janë më të vjetër se 50 kanë polipe ose sëmundje të zorrëve inflamatore
  • Historia e familjes me kancer kolorektal

Faktorët e riskut që mund të kontrolloni

  • Të hani mish të kuq ose të mishit të përpunuar, ose ata që gatuhen në temperatura të larta
  • Obeziteti (të keni shumë yndyrë përreth belit)
  • Të mos ushtroheni mjaftueshëm
  • Duhanpirja
  • Konsumimi i tepërt i alkoolit

Cilat janë simptomat?

Kanceri kolorektal nuk ka shenja paralajmëruese të hershme, kështu që është e rëndësishme të kontrolloheni. Pasi sëmundja përkeqësohet, mund të shihni gjak në feçe ose dhimbje në pjesën e barkut, diarre, kapsllëk, humbje të papritur peshe, ose lodhje. Në kohën që simptomat shfaqen, tumorët rriten dhe bëhen më të vështirë për t’u kuruar.

 Testet

 Testet pamore janë çelësi për një diagnozë të hershme. Shumë njerëz duhet të bëjnë një kolonoskopi çdo 10 vjet që në momentin që mbushin 50. Ky test përdor një tub me një kamer të vogël për të parë në të gjithë zorrën e trashë dhe rektumin. Mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit kolorektal duke i gjetur tumorët në fazë të hershme.

 Kolonoskopia virtuale

 Kjo përdor një skaner CT për të treguar një model 3D të zorrës suaj të trashë. Ky test mund të tregojë polipet ose probleme të tjera pa vendosur një kamera brenda trupit tuaj. Disavantazhet kryesore të testit janë që mund të humbë pa vëzhguar polipe të vogla, edhe nëse doktori juaj gjen disa, përsëri do të përdorni një kolonoskopi reale. Kolonoskopia virtuale mund të sugjerohet çdo 5 vjet.

Barium Enema

 Këto rreze X i japin doktorit një “pamje” se çfarë po ndodh brenda zorrës suaj të trashë dhe rektumit. Eshtë një tjetër mënyrë për të gjendur polipet, tumoret dhe ndryshime të tjera në zorrët tuaja. Kjo mund të sugjerohet çdo 5 vjet.

 Sigmoidoskopia fleksibël

 Doktori juaj mund t’jua rekomandojë këtë test në vend të kolonoskopisë. Përdoret një tub i butë për të kontrolluar brenda rektumit ose në pjesën e fundit të zorrës suaj të trashë. Ky tubi ka një dritë dhe kamera për të treguar polipet dhe kancerin. Nëse doktori juaj ua rekomandon, duhet të bëhet çdo 5 vjet.

 Testet e gjakut fekale

 Testi i gjakut fekal dhe testi imuni-kimik fekal tregon nëse keni apo jo gjak në fece, që mund të jetë një shenjë e kancerit. Ju i jepni 3 mostra të vogla të feçeve tuaja doktorit për të kryer testet. Zakonisht rekomandohen çdo vit. Por nëse tregoni shenja gjaku, mund t’ju duhet një kolonoskopi.

 Diagnoza e saktë 

 Nëse testi tregon një tumor të mundshëm, hapi tjetër është biopsia. Gjatë kolonoskopisë, doktori juaj heq polipet dhe merr shembuj indesh nga çdo pjesë e zorrës së trashë që duket e dyshimtë. Ekspertët studiojnë indet poshtë një mikroskopi për të para nëse është apo jo kanceroze.

Fazat e kancerit kolorektal

 Masa e tumorit nuk përbën gjithmonë diferencën. Fazat e ndihmojnë doktorin për të vendosur se çfarë trajtimi ju duhet:

Faza 0: Kanceri gjendet në vijën rreshtuese të zorrës së trashë dhe rektumit.

Faza 1: Sëmundja është rritur në shtresën e muskujve të zorrës së trashë ose rektumit.

Faza 2: Kanceri është rritur në pjesën më të madhe të zorrës së trashë dhe rektumit.

Faza 3: Është përhapur në shumë pjesë të zonës.

Faza 4: Është përhapur në shumë pjesë të trupit si mëlcia, mushkëritë dhe kockat.

 Shanset për mbijetesë

 Pjesa e shërimit tuaj varet nga faza në të cilën gjendet kanceri. Ju mund të keni dëgjuar doktorin tuaj të flasë për “shanset 5-vjeçare”. Kjo tregon përqindjen e njerëzve që jetojnë 5 vite ose më shumë pasi janë diagnostikuar.

Faza e e parë ka një përqindje mbijetese 5-vjeçare prej 87-92%. Por mbani mend këto nuk parashikojnë ato që mund t’i ndodhin çdokujt.

 A mund të ndihmojë kirurgjia?

 Kirurgjia ka ritme shumë të larta të fazave të hershme të kancerit kolorektal. Doktorët heqin tumorin dhe indet që e rrethojnë. Nëse janë të mëdhenj, doktori juaj mund të ketë nevojë të heqë pjesën e tërë të zorrës së trashë ose rektumit. Nëse sëmundja prek mëlçinë, mushkëritë apo organe të tjera, kirurgjia me shumë mundësi nuk mund t’ju kurojë. Por mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave.

Të luftoni fazën e avancuar të kancerit

 Kanceri kolorektal ndonjëherë mund të kurohet edhe nëse është në fazën e tretë. Trajtimi zakonisht përfshin kirurgjinë dhe kimioterapinë. Terapia e rrezatimit është një opsion tjetër në disa raste. Nëse sëmundja përhapet në organe të tjera, do të jetë më e vështirë për t’u kuruar. Por rrezatimi dhe kimioterapia mund të lehtësojnë simptomat tuaja dhe t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë.

 Pse kimioterapia ju bën të ndiheni keq?

 Në fakt, mjekimet më të reja të kimioterapisë kanë më pak gjasa që t’ju bëjnë të ndiheni keq. Janë disa mjekime që mund t’ju ndihmojnë të kontrolloni përzierjet.

 Radiofrekuenca

 Ky trajtim përdor një nxehtësi intense për të djegur tumoret. E ndjekur nga një skaner CT, doktori vendos gjilpëra si një pajisje në tumor dhe në zonën rrethuese. Provedura shkatërron disa tumore që nuk mund të hiqen me anë të kirurgjisë, si në mëlçi.

 Parandaloni kancerin kolokteral me zakone të shëndetshme ushqimore

Ju mund të ndërmerrni disa hapa për të ulur shanset për t’u prekur nga sëmundja. Konsumoni një dietë të pasur me lëndë ushqyese, bëni mjaftueshëm ushtrime dhe kontrolloni yndyrën e trupit. Këto zakone ushqimore parandalojnë 45% të kancerit kolorektal. Rekomandohet një dietë të mbushur me fruta dhe perime, dhe me drithëra të plota në vend të atyre të rafinuara. Kjo do të bëjë që të keni një peshë të shëndetshme.

 Parandaloni kancerin me ushtrime

 Njerëzit që qëndrojnë aktivë kanë një bonus në luftimin e kancerit kolorektal. Në një studim, në shumë njerëz aktivë, ata “kishin 24% më pak shanse për t’u prekur nga sëmundja. Rekomandohet të ushtroheni 150 minuta në javë me ushtrime të moderuara si ecja e shpejtë ose 75 minuta në javë, me ushtrime si joga. Përpiquni të shpërndani aktivitetin tuaj përgjatë javës.

 

Zbulohet sekreti i lëkurës gjithmonë të re

Një studim i ndërmarrë nga Shkolla e Mjekësisë në San Diego të California-s në SHBA ka arritur të zbulojë sekretin që bën që një lëkurë të duket më e re në raport me moshën.

Sipas këtij studimi, e gjithë merita shkon për disa qeliza të quajtura broblaste, të cilat janë të specializuara për prodhimin e indit lidhës të lëkurës që ndihmon atë të marrë veten nga dëmtimet.

Disa prej tyre kanë aftësinë të shndërrohen në qeliza dhjamore, duke i dhënë kështu lëkurës një pamje më të re dhe të freskët, e prodhuar njëkohësisht edhe peptidinë, që veç të tjerave luan një rol të rëndësishëm në luftimin e infeksioneve.

Sipas Richard Gallo, presidenti i Departamentit të Dermatologjisë, “humbja e aftësisë së broblasteve për t’u transformuar në yndyrë ndikon në mënyrën se si lëkura kundërshton infeksionin dhe freskinë e lëkurës përgjatë procesit të plakjes.”

Sigurisht që kjo nuk do të thotë se shëndoshja është një gjë që duhet yshtur. Përkundrazi, rritja në peshë interferon me aftësinë për të kundërshtuar infeksionin.

 

Si të trajtoni dhimbjet e bezdisshme të veshit

Dhimbjet e veshit mund të jenë shumë shqetësuese. Një pjesë e tyre ndodh për shkak të depozitimeve të lëngëta në veshin e mesëm që si shkak kanë tingujt e lartë, të ftohtin, infeksionet në vesh, dyllin, bllokimin e kanaleve të hundës, dëmtimet fizike brenda veshit, presioni i lartë etj. Trajtimi i tyre nuk është gjithmonë i lehtë, kështu që para se të merrni medikamente, provoni këto produkte natyrale që i kemi të gjithë në shtëpi.

 Vaj ulliri: Vaji i ullirit vepron si një qetësues i shpejtë ndaj dhimbjeve të veshit. Ai shërben si lubrifikant dhe ndihmon për të luftuar infeksionet në vesh. Gjithashtu mund të ndihmojë në ndalimin e zhurmave brenda veshit. Hidhni 3-4 pika vaj ulliri të vakët në kanalin e veshit. Gjithashtu mund të ngjyeni një tampon pambuku me vaj ulliri dhe ta vendosni në vesh.

 Hudhra: Vetitë analgjezike dhe antibiotike të hudhrës ndihmojnë në qetësimin e dhimbjeve të veshit të shkaktuara nga infeksionet. Merrni dy lugë gjelle vaj susami. Nxehni 1 lugë çaji hudhër të grirë në të. Lëreni të ftohet dhe kullojeni vajin. Hidhni 2-3 pika prej tij në veshin që ju dhemb. Një tjetër opsion është të shtrydhni lëngun e disa thelpinjve hudhër dhe hidheni në veshin që ju dhemb.

 Qepë: Qepa është një prej medikamenteve shtëpiake më të efektshme në dhimbjen e veshëve. Vetitë antiseptike dhe antibakteriale të saj funksionojnë mirë në trajtimin e dhimbjeve të veshëve. Prisni imët një qepë të freskët dhe mbështilleni me një napë të pastër. Mbajeni napën në veshin e infektuar për 5-10 minuta. Përsëriteni këtë proces disa herë në ditë. Gjithashtu mund të merrni një lugë lëng qepe të shtrydhur dhe ta ngrohni pak. Më pas hidhni 2-3 pika në vesh, 2 deri në 3 herë në ditë.

Pse duhet pirë hirra

Hirra duhet të jetë pjesë e menysë së përditshme nëse intenzivisht merreni me sport, tentoni të humbni në peshë, jeni nën stres apo vuani nga ndonjë sëmundje.

Nëse në shtëpi bëni djathë, kefir apo kos dhe e hidhni lëngun që mbetet pas kullimit, mos e bëni më atë, sepse hirra është një ilaç i lashtë që e ka rekomanduar vetë Hipokrati. Është menduar se norvegjezet e kanë lëkurën e mrekullueshme falë vetëm kësaj pije.

Për shkak të ngjashmërisë me qumështin e gjirit, mund të përdoret si zëvendësim për qumështin në ushqimin e foshnjave.

Hirra në formën origjinale është një lëng që përmban më pak se 1 për qind proteina dhe mbi 93 për qind ujë.

Përbërësit e saj kryesorë janë kaliumi, natriumi, magnezi, fosfori, hekuri, zinku, bakri, kobalti, mangani, molibdeni, vitaminat, enzimat e vlefshme dhe aminoacidet. Njëqind gram hirrë përmban vetëm 26 kalori, për këtë është veçanërisht e përshtatshme për humbje peshe.

Hirra është një pastrues i fuqishëm i mëlçisë, kurse mëlçia e pastër është çelësi për shëndet të mirë. Nëse vuani nga ndonjë sëmundje e mëlçisë, pini rregullisht hirrë. Përmban beta-lactoglobulinë, e cila e furnizon organizmin me aminoacide të quajtura BCAA, të cilët ndihmojnë në mënyrë të konsiderueshme te sëmundjet e avancuara të mëlçisë.

Ekspertët konfirmojnë se pacientët me cerozë kur plotësimin me BCAA ju ndihmon të jetojnë më gjatë dhe më mirë. Ajo përmban edhe alfa-lactalbumin, e cila ka shumë triptofan aminoacid esencial të njohur për rregullimin e gjumit dhe përmirësimin e disponimit.

Është e pasur me imunoglobulinë dhe lyzozome, të cilat forcojnë imunitetin, që është shumë e dobishme te hepatiti kronik.

Hirra duhet të jetë pjesë e menysë së përditshme nëse intensivisht merreni me sport, tentoni të humbni në peshë, jeni nën stres apo vuani nga sëmundje të rënda. Është e pasur me elektrolite, hidraton shkëlqyeshëm trupin, jep më shumë energji dhe është shumë më e përshtatshme se sa pijet energjetike.

Është lënda e parë kryesore për prodhimin e proteinave, të cilat janë pjesë e pashmangshme e ushqimit të çdo sportisti. Mundëson shërim më të shpejtë dhe rritje të muskujve pas ushtrimeve, ul oreksin dhe nxitë humbje peshe.

Hulumtimet tregojnë se hirra kontribuon për shëndetin e sistemit të qarkullimit të gjakut, sepse ul glukozën në gjak dhe presionin e gjakut.

Te çrregullimet në sistemin e tretjes, përzieni një lugë gjelle hirrë në një gotë me ujë dhe pini para çdo vakti. Përveç shërimit, hirra mund të përdoret edhe për kujdesin e jashtëm të lëkurës dhe flokut, në përgatitjen e produkteve të brumit dhe ‘smoothies’, si dhe në ushqim të kafshëve shtëpiake dhe kafshëve të përkëdhelura.